Search
Asset 2

تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها

تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها (John Moore/Getty Images)
تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها (John Moore/Getty Images)
تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها (John Moore/Getty Images)

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی ایران، از برنامه‌های بهداشتی ایران برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های غیرواگیر در ایران خبر داد.

دکتر «رسول دیناروند» در اولین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران، اعلام کرد که تا سال آینده روی تمام بسته‌های مواد غذایی راهنمای تغذیه‌ای درج می‌شود که در این راهنما رنگ سبز علامت غذای سالم و رنگ قرمز علامت غذای ناسالم است.

به گفته‌ی دکتر دیناروند، در جدولی که به رنگ‌های مختلف درآمده حدمجاز نمک، شکر و افزودنی‌های دیگر و همچنین میزان استفاده شده این مواد در محصول برچسب خورده ذکر شده است و مردم این امکان را دارند تا انتخاب صحیح کنند.

تا کنون ۱۰۰ فرآورده‌ی غذایی سالم با شکر و نمک کم در ایران نشان ایمنی و سلامت دریافت کرده‌اند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ۸۵ درصد علت مرگ و میر در ایران را انواع سرطان‌ها به خود اختصاص داده، گفت که بیش از نیمی از سرطان‌ها با تغییر شیوه‌‌ی زندگی مردم قابل پیشگیری است.

وی بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، انواع سرطان‌ها و نارسایی تنفسی  را عامل اصلی مرگ و میر در ایران ذکر کرد و گفت که مهمترین راه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اصلاح شیوه زندگی و تغذیه است.

دکتر دیناروند یکی دیگر از معضلات مردم ایران را شیوع اضافه وزن و چاقی در ایران ذکر کرد و گفت : «مهمترین اولویتهای امروز تغذیه در کشور توجه به میزان کالری دریافتی و جلوگیری از بروز چاقی است و در همین خصوص استفاده کمتر از کربوهیدراتها، چربی ها، نمک، قند و شکر می تواند موثر باشد.»

وی به مردم اطمینان داد که تا سال ۹۶ میزان اسید چرب ترانس روغن‌ها که ۵ درصد  روغن مصرفی خانوار را تشکیل می‌دهد و یکی از عوامل ابتلا به چربی خون و افزایش وزن است، به زیر ۲ درصد برسد.

همچنین مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون  می‌شود که می‌تواند  باعث بیماری‌های قلبی و سکته مغزی گردد.

به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در دنیا بطور متوسط هر نفر روزی ده گرم نمک مصرف می‌کند و این مقدار باید به نصف کاهش پیدا کند. در ایران نیاز مصرف نمک دو تا سه برابر حد مورد نیاز است.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی