Search
Asset 2

تماشای طولانی تلویزیون خطرناک است!

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

 

تحقیقات نشان می‌‌‌‏دهد تماشای طولانی مدت تلویزیون احتمال مرگ ناشی از آمبولی ریوی را افزایش می‌‌‌‏دهد.

به نوشته سایت خبری تِک تایمز، گروهی از دانشمندان ژاپنی با مطالعه ۱۹ ساله برروی ۸۰ هزار بزرگسال – بین ۴۰ تا ۷۹ سال – دریافتند که هرچه افراد بیشتر پای تلویزیون بنشینند، بیشتر احتمال دارد که خون در ریه‌‌‌‏هایشان لخته شود و جان خود را از دست بدهند.

در این تحقیق دانشمندان میزان تماشای روزانه تلویزیون در افراد  و علت‌‌‌‏ مرگ در مورد آنهایی که در گذشتند را بررسی کردند.

نتایج حاصل نشان داد که، ۵۹ نفر از افراد دراثر آمبولی ریه درگذشتند.

در این میان، میزان مرگ و میر کسانی که بین ۲.۵ تا ۴.۹ ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌‌‌‏کردند، در مقایسه با کسانی که کمتر از ۲.۵ ساعت در هر روز تلویزیون تماشا می‌‌‌‏کردند، ۷۰ درصد بیشتر بوده است.

میزان مرگ دراثر آمبولی ریه به ازای هر دوساعت تماشای اضافه‌‌‌‏تر ۴۰ درصد بیشترنشان می‌‌‌‏دهد و برای کسانی که دست‌‌‌‏کم پنج ساعت تلویزیون در روز تماشا می‌‌‌‏کردند، میزان مرگ و میر دو و نیم برابر مقدار پایه بوده است.

به بیان ساده شخص هرچه بیشتر در شبانه‌‌‌‏روز تلویزیون تماشا کند، بیشتر احتمال دارد که براثر ایجاد لخته خون در ریه جان خود را از دست بدهد.

نتایج این بررسی در شماره اخیر مجله گردش (Circulation) منتشر شده است.

به عقیده دکتر «تورو شیراکاوا»، از دانشگاه اوزاکای ژاپن، این پژوهش در طول سال‌‌‌‏هایی انجام گرفته که هنوز بسیاری از تکنولوژی‌‌‌‏های جدید همچون شبکه‌‌‌‏های ویدئویی آنلاین که به‌‌‌‏طور دائم و متوالی پخش برنامه و سریال دارند، وجود نداشتند و حالا با ورود تکنولوژی‌‌‌‏های جدید، افراد حتی بیش‌‌‌‏از گذشته پای تلویزیون می‌‌‌‏نشینند؛ به‌‌‌‏طوری که  اگر برنامه‌‌‌‏ها ناگهانی و دور از انتظار قطع شوند، دچار سردرگمی و ترس می‌‌‌‏شوند.

دکتر شیراکاوا می‌‌‌‏گوید: «امروزه با وجود سرویس‌‌‌‏های پخش‌‌‌‏ برنامه آنلاین، تماشای قسمت‌‌‌‏های متعدد و متوالی از سریال‌‌‌‏ها و برنامه‌‌‌‏های تلویزیونی، در یک مرتبه، بسیار رایج شده است. این محبوبیت اعتیادی را منعکس می‌‌‌‏کند که به سرعت درحال رشد است.»

این نخستین تحقیقی نیست که ارتباط میان تلویزیون و مرگ را مورد بررسی قرار می‌‌‌‏دهد.

در سال ۲۰۱۴  پژوهشی در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد که طی آن تیمی از دانشگاه ناوارا در اسپانیا، روند زندگی ۱۳،۲۸۴ فارغ‌‌‌‏التحصیل دانشگاه را طی هشت سال زیرنظر گرفتند و متوجه شدند که ۹۷ نفر از آنان به علت تماشای بیش‌‌‌‏از حد تلویزیون درگذشتند.

در حالی که پژوهشگران می‌‌‌‏گویند که تحقیقات بیشتری برای شناسایی خطرات تکنولوژی‌‌‌‏های مختلف برای تندرستی بایستی انجام شود، یکی از آسان‌‌‌‏ترین راه‌‌‌‏ها برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در ریه ورزش است.

به گفته دکتر«هیرویاسو ایسو»، محقق دیگری از ژاپن، بهتر است پس‌‌‌‏از گذشت ساعتی از تماشای تلویزیون، بایستید، حرکات کششی انجام دهید، در اطراف راه بروید و یا در حالی که نشسته‌‌‌‏اید، عضلات پای خود را به مدت پنج دقیقه منقبض و منبسط کنید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی