Search
Asset 2

داروهای آنتی کولینرژیک و خطر ابتلا به آلزایمر

Persian-ET-logo.N

محققان آمریکایی دریافته‌اند که برخی از داروهای ضد حساسیت، خواب آور و ضد افسردگی و همچنین برخی از داروهایی که برای کنترل مثانه تجویز می‌شوند، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

بر اساس تحقیقات پژوهشگران دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن، که به مدت ۷ سال بر روی ۳۵۰۰ بیمار انجام شد، داروهایی چون «نیتول»، «بنادریل»، «دیتروپان» و «پیریتون»، در صورت مصرف دوز بالا و مداوم، خطر ابتلا به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل در بیماران را بالا می‌برد.

این داروها اثرات بازدارندگی آنتی کولینرژیک بر سیستم عصبی فرد دارند و با بلوکه کردن برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی، سیستم پاراسمپاتیک بدن را کنترل می‌کنند. همچنین بر حرکات‌ غیر ارادی عضلات دستگاه گوارش، کلیه‌ها، مثانه، ریه‌ها، پوست و دیگر نقاط بدن تاثیر می‌گذارند.

برای درمان حساسیت‌های مرتبط به سیستم هیستامین بدن و اختلالات مایچه‌های دستگاه گوارش و احتلالات تنفسی، بی‌خوابی، سرگیجه و اضطراب مزمن  داروهای آنتی کولینرژیک تجویز می‌شود.

همچنین داروهای ضد افسردگی چون «دوکسپین» و داروی کنترل مثانه موسوم به «دیتروپان» که بیشتر برای سالمندان که مستعد ابتلا به آلزایمر هستند تجویز می‌شود، این تاثیر را بر سیستم عصبی می‌گذارند.

پروفسور «شلی گری»، سرپرست گروه تحقیق دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن گفت:« سالمندان و افراد میانسال باید بدانند بسیاری از داروهایی که به صورت غیرنسخه‌ای از داروخانه‌ها تهیه می‌کنند، مخصوصا داروهای خواب‌آور که مصرف بالایی دارند، ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند و لذا باید پیش از مصرف دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایند.»

این پژوهشگر توصیه کرد که کسانی که از ناراحتی‌های ذکر شده رنج می‌برند، با مشورت پزشک به‌جای آنتی کولینرژیک‌ها از داروهای جایگزین استفاده کنند.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی