Search
Asset 2

درمان ناباروری منجربه افزایش سه میلیون نفری جمعیت کشور می‌‏شود

نوزاد
(Photos.com)
نوزاد
(Photos.com)

 

درمان نیمی از زوج‌های نابارور کشور باعث می‌‏شود که سه میلیون نفر به جمعیت ایران افزوده شود.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین ضمن بیان این مطلب گفت: «سیاست‌های کلی جمعیت بدرستی به عنوان یک موضوع استراتژیک نظام مطرح شده که اگر برنامه‌ریزی لازم صورت نگیرد با بحران مواجه خواهیم شد. »

به گفته‌‏ی وی برخی از افراد با بی‌اطلاعی از عواقب ناگوار کاهش جمعیت، سیاست‌های کلی جمعیت را ورود به زندگی اشخاص عنوان می‎کنند که این تفکر اشتباهی است.

نرخ ناباروری در ایران ۲۰ درصد و بالاتر از میانگین جهانی است. مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا عنوان می‌‏کند که ناباروری به دلیل عوامل محیطی در مردان شایع‌تر است.

«فائزی»، رئیس جهاد دانشگاهی قزوین در این خصوص گفت: « به طور میانگین ۱۲ درصد زوج‌های کشور نابارور هستند و این رقم در استان قزوین به بیش از ۱۵ درصد می‌رسد و حتی در برخی آمارها تخمین زده شده که شش میلیون زوج نابارور در کشور وجود داشته باشد.»

وی اضافه کرد که با درمان نیمی از زوج‌های نابارور حدود ۳ میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود و این در حالی است که به طور متوسط سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوزاد در کشور متولد می‌شوند.

دکتر بهزاد قربانی نیز در این باره گفت: «علل نازایی به زوج بازمی‌گردد که بر این اساس ۴۰ درصد فاکتورهای مردانه، ۴۰ درصد فاکتورهای زنانه و ۲۰ درصد مجموع دو فاکتور زن و مرد در ناباروری دخالت دارند.»

وی یکی از دلایل ناباروری در مردان را بیماری واریکوسل عنوان کرد و خاطر نشان کرد: «این بیماری می‌تواند بعد از دوران بلوغ ایجاد و باعث تغییر در بافت بیضه به صورت کلافه‌ای از بافت وریدی شود.»

به گفته‌‏ی وی اختلالات داخل رحمی از عوامل ناباروی زنان است. وی افزود: «وجود تعداد زیادی از فیبروم‌های بزرگ یا کیست‌هایی در رحم است که باعث اختلال می‌شود و با معاینه و تجویز دارو قابل درمان است؛ اما ممکن است که این کیست‌ها دوباره در رحم ایجاد شوند.»

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

6 دیدگاه دربارهٔ «درمان ناباروری منجربه افزایش سه میلیون نفری جمعیت کشور می‌‏شود»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی