logo_eet

در سیستم فکری فرد افسرده چه می­گذرد

shutterstock
shutterstock
shutterstock
shutterstock

 

    افسردگی حالتی است که بر کیفیت خُلق شخص تاثیر عمیق دارد و نحوه­ی ادراک او را از خویش و محیطش دگرگون می­سازد.

    از ویژگی های بیماری افسردگی کاهش عمیق و شدید در میل به فعالیت های لذتبخش روزمره مثل معاشــرت، تفریح، ورزش، غذا و تمایلات جنسی است و این ناتوانی برای کسب لذت حالتی نافذ و پایدار است. اما در غـم و اندوه معمولی فقط برخی از جنبه­های زندگی فرد درگیر بوده و فرد هنوز از بسیاری فعالیت ها و نیازهای روزمـره زندگی لذت می­برد و بیش از دو هفته ( و گاهی بیشتر) نیز تداوم نمی­یابد. به عبارت دیگر در افسردگی نحــوه بینش و ادراک شخص از خویش و محیط زندگی­اش دگرگون می­شود، اما در غم و اندوه معمولی ایــن آشفتگی عاطفی و ادراکی وجود ندارد. به عبارت دیگر در غم و اندوه معمولی هنوز زندگی معنی‏دار  است ولی در افسردگی اینطور نیست.

  علت تفاوت در چنین برداشتی، سیستم و نظام فکری فرد افسرده است. در سیستم فکری فرد افسرده قــانون همه یا هیچ شکل گرفته و همه چیز خوبند یا بد، سیاه­اند یا سفید ولی در سیستم فکری فرد طبیعی همه چیز نسبی است و وقتی بر خلاف میل و خواسته اش باشد، به بن بست و انتهای خط نمی­رسد.

   در سیستم فکری فرد افسرده دریافت و شناخت از خود، دنیا (مردم و طبیعت) و آینده، منفی، غیرسازنده و مخرب است.

 به مثال زیر توجه کنید:

   در پی یک حادثه رانندگی دو ماشین با هم تصادف می­کنند و پس از تبادل شماره تلفنها و اطلاعات مربوط به بیمه (وگاهی جروبحث لفظی و گاهی احمقانه بدنی!!!) هر کدام به راه خود می­روند. در ضمیر و ذهن خـودآگاه و ناخودآگاه برخورد یکی از این اشخاص که سیستم فکری عادی ومثبتی دارد با این حادثه اینگونه است: من اساسا انسان خوب و راننده با احتیاطی  هستم ولی حادثه برای هر کسی ممکن است رخ دهد. خوشحالم که این یکی جدی نبود و هیچکس صدمه ندید. چنین فردی ادامه روزش را بدون گرفتاری بیشتری ادامه می­دهد و آن حادثه در طول بقیه روز نکته برجسته­ای به حساب نمی­‏آید.(فقط ممکن است در پی سئوال همسرش که ماشین کجاست، بگوید: هیچی یک تصادف کوچک کردم و آن را به تعمیرگاه بردم).

    اما شخص دوم که دارای سیستم فکری افسرده است با حادثه متفاوت برخورد می­کند: اَه ! من چه آدم عوضی­ای هستم. امروز حس کردم ممکنه یه اتفاقی بیفته ولی باز ماشین رو آوردم! اگر به این نتیجه نرسد که رانندگی نادرست او باعث این اتفاق شده، آن را به بخت و اقبال نسبت می­دهد: من مثل یک آهنربا مشکلات و بدبختی­ها را به خودم جذب می کنم. یا اینکه: یک روز نشد یک آب خوش از گلوم پایین بره. البته قضیه به همین ختم نمـی­شود، بلکه در محل کار خود همچنان حادثه رانندگی ذهن او را مشغول کرده و این خود باعث ایجـاد اشکال در کارش می­شود و به جلسه­ای که داشت دیر می رسد، زیرا در دستشویی مدتی طولانی توقف کرده و در حالیکه یک حولۀ کاغذی در دست داشت، در افکارش گم شده بود و یا پس از بازگشت به منزل با عصبانیت در گوشه ای کز کرده و به زمین و زمان ناسزا می­ گوید.

نکته: سیستم فکری فرد افسرده دائما در حال نشخوار افکار(آنهم منفی) است. افکار منفی و غیر سازنده به‏طـور غیرارادی ذهن فرد افسرده را مشغول می­سازد.

ادامه دارد…

فاطمه بهروزی، کارشناس ارشد مشاوره با ۳۲ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *