Search
Asset 2

در چین کسانی که در اینترنت شایعه‌‏پراکنی می‌‏کنند زندانی می‌‏شوند

كافي نتي در پكن. چين. ۱۲ مه ۲۰۱۱
در چین کسانی که در اینترنت شایعه‌‏پراکنی می‌‏کنند زندانی می‌‏شوند
کافی نتی در پکن. چین. ۱۲ مه ۲۰۱۱
کافی نتی در پکن. چین. ۱۲ مه ۲۰۱۱. (Gou Yige/AFP/Getty Images)

براساس قانونی جدید در چین که اول نوامبر به تصویب رسید، شهروندانی که به «شایعه‌‏پراکنی» و یا «انتشار اطلاعات ساختگی» در اینترنت بپردازند، تا هفت سال به زندان محکوم خواهند شد.

این قانون در شانزدهمین جلسه کمیته دائمی خلق چین به تصویب رسید.

به گزارش روزنامه «مردم»، روزنامه دولتی چین، کسانی که به انتشار هشدارهای اشتباه درباره بلایای طبیعی، اطلاعیه‌‏های پلیس و یا شایعه‌‏پراکنی عمدی در اینترنت بپردازند که منجر به اختلال در نظم عمومی شود، تا سه سال به زندان محکوم خواهند شد.

به‌‏نظر می‌‏رسد قوانین جدید تفسیری جدید از بند ده یک قانون قضایی درباره تعریف رفتار اینترنتی باشد که شامل «تحریف حقایق برای تهمت به دیگران» و «موارد جدی نقض» باشد. در این قوانین آمده است که شهروندان چینی‌‏ای که محتوای نامناسب اینترنتی‌‏شان، بیش‌‏از ۵۰۰۰ دنبال‌‏کننده داشته باشد و بیش‌‏از ۵۰۰ بار بازتوییت شوند، به افترا متهم خواهند شد.

ابزار سرکوب

فعالان می‌‏گویند که مقررات جدید به‌‏راحتی میزان سرکوب آزادی بیان و حقوق بشر در چین به بهانه «حفظ ثبات» و «سازگاری اجتماعی» را افزایش خواهد داد. و البته این سئوال نیز مطرح خواهد شد که آیا این قانون عادلانه اجرا خواهد شد.

«او بیا فنگ»، یکی‌‏از فعالان استان «هونان» در مصاحبه‌‏ای اظهار داشت که در‌‏واقع بسیاری از این شایعات واقعی در اینترنت باوجود عدم آزادی بیان و اطلاعاتی که رژیم چین به اجرا گذاشته منتشر می‌‏شوند. وی ابراز نگرانی کرد که قوانین و مقررات جدید بر‌‏علیه فعالان، دگراندیشان و مفسران امور جاری چین استفاده شود.

«او» اظهار داشت: «هدف تصویب این قانون تنها سرکوب مدافعان حقق بشر و مخالفان رژیم چین است. مقامات چینی تحمل انتقاد را ندارند. با اجرای این قانون آزادی بیان به‌‏بهانه برقراری قانون و ایجاد ترس در جامعه بیش‌‏تر سرکوب خواهد شد.»

از «وو بین»، فعال حقوق بشر درباره فرق بین اطلاعات درست و نادرست و چگونگی تعیین گناهکار بودن فرد و یا قرابانی بودن او پرسیده شد.

وو پاسخ داد: « مقامات استانداردی را تعیین خواهند کرد. درصورتی که خیلی انعطاف‌‏پذیر عمل کنند و شما را دستگیر کنند به شما خواهندد گفت که می‌‏دانند که شما آن را پخش کرده‌‏اید. اما برای مخالفانی مثل ما که از دولت انتقاد می‌‏کنیم، آن‌‏ها هر کاری برای زندانی کردن ما می‌‏کنند.»

شهروندان چینی از تناقض آشکار اطلاعاتی که رسانه‌‏های دولتی در تحریف داده‌‏های اقتصادی، گزارش‎های میزان تلفات در حوادث و بلایای طبیعی و دیگر محتوای پرآب و تاب این رسانه‌‏ها منتشر می‌‏کنند، انتقاد کرده‌‏اند و مقررات جدید ظاهراً همین رفتار را مورد هدف قرار داده است.

وو بین اظهار داشت که او بعید می‌‏داند که مقررات جدید برای کاربرانی که در حمایت از سایاست‌‏های رژیم چین به انتشار مطالب می‌‏پردازند، اجرا شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «در چین کسانی که در اینترنت شایعه‌‏پراکنی می‌‏کنند زندانی می‌‏شوند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی