Search
Asset 2

دوستداران شکلات خطر ابتلا به دیابت را در خود کاهش می‌‌‌‏دهند

(Martinan/iStock)
(Martinan/iStock)
(Martinan/iStock)
(Martinan/iStock)

مورد توجه دوستداران شکلات: در این مقاله دلیل خوب دیگری وجود دارد که به اعتیاد خود برای خوردن هر روزه شکلات ادامه دهید بدون اینکه احساس گناه کنید. محققان دریافته‌‌‌‏اند که مصرف طولانی مدت شکلات با کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.

با استفاده از داده‌‌‌‏های مربوط به خطرابتلا به تصلّب شرایین « آترواسکلروزیس » در جوامع، از طریق یک مطالعه محققان ۷۸۰۲ شرکت کننده در این مطالعه را به مدت سیزده سال تحت نظر قرار دادند. شرکت کنندگان در این طرح از سنین بین چهل و پنج تا شصت و چهار سال و از خانواده‌‌‌‏هایی در شمال آمریکا، مینه‌‌‌‏سوتا‌‌‌‏، مریلند و می سی سی پی به صورت اتفاقی انتخاب شدند.

شرکت کنندگان در این طرح تحقیقاتی هر سه سال مورد آزمایش قرار گرفته و پرسشنامه‌‌‌‏ غذایی را که شامل سوالات متعدد در رابطه با مصرف شکلات بود تکمیل کردند.

خوردن شکلات های تیره یا کاکائوهایی که مقادیر بالایی از فلاوانول دارند، میزان حساسیت سلولهای بدن به انسولین را افزایش می‌‌‌‏دهند.
خوردن شکلات های تیره یا کاکائوهایی که مقادیر بالایی از فلاوانول دارند، میزان حساسیت سلولهای بدن به انسولین را افزایش می‌‌‌‏دهند.

نتایج نشان داد خطر ابتلا به دیابت در افرادی که دو تا شش باردرهفته هربار حدود یک اونس شکلات «معادل ۳/ ۲۸گرم» خوردند در مقایسه با آنها که این مقدار و یا کمتر از این مقدار را در یک ماه مصرف کردند، حدود سی و چهار درصد کمتر بوده‌‌‌‏است. خوردن شکلات یک تا چهار بار در هر ماه، خطر ابتلا به دیابت را نزدیک به سیزده درصد کاهش داده بود. اما مقادیر بیشتر تأثیر چندانی نداشت. خوردن بیشتر از یک اونس شکلات در روز خطر ابتلا به دیابت را حدود هجده درصد کاهش می‌‌‌‏داد. اگر نتیجه حاصله خوب است اما چرا این مقدار تنها نصف نتیجه ای بود که از خوردن دو تا شش بار آن در هفته به‌‌‌‏دست می‌‌‌‏آمد؟

محققان بر این باور هستند که فلاونول‌‌‌‏های درون شکلات « فلاوانول به نوعی از ترکیات مغّدی گیاهی گفته می‌‌‌‏‎شود که خاصیت آنتی اکسیدان داشته و در مواد غذایی زیادی از جمله سیب، انگور، گیلاس و چای سبز به مقادیر فراوان یافت می‌‌‌‏شوند » به سوخت و ساز قند « گلوکز » در بدن کمک می‌‌‌‏کنند. اما زیاده‌‌‌‏روی کردن در مصرف شکلات، به دلیل افزایش چربی و کالری می تواند بر منافع فلاونول‌‌‌‏ها جهت سوخت و ساز قند غلبه کند.

پیشتر نیز با استناد به یک مطالعه ژاپنی معلوم شد استفاده از شکلات در دراز مدت با کاهش سی و پنج درصدی خطر ابتلا به دیابت در مردان مرتبط است. مطالعات کوتاه مدت قبلی بر روی انسانها نیز نشان داده بود که خوردن هرروزه شکلات تیره یا کاکائو با فلاونول بالا، میزان حساسیت سلول‌‌‌‏ها به انسولین را افزایش می‌‌‌‏دهد « به عبارتی انسولین روی عملکرد سلول‌‌‌‏ها برای سوخت و ساز گلوکز مؤثرتر خواهد بود ».

به دنبال شکلات با میزان کاکائوی هفتاد درصد یا بیشتر باشید

اخیرا محققان استرالیایی برآورد کردند که خوردن روزانه یک اونس شکلات می‌‌‌‏تواند حوادث قلبی عروقی نظیر حملات قلبی و یا سکته‌‌‌‏های مغزی را در افرادی که مبتلا به نشانگان متابولیک « مجموعه‌‌‌‏ای از فشارخون و قند خون بالا، کلسترول غیرطبیعی و تجمع چربی در اطراف کمر » بوده و مستعد ابتلا به دیابت هستند، کاهش دهد.

در حقیقت، این‌‌‌‏گونه حدس زده می‌‌‌‏شود که منافع سلامت قلبی حاصل از شکلات، داروهای استاتینی « دسته‌‌‌‏ای از داروهای کاهش دهنده کلسترول » را به مبارزه می‌‌‌‏طلبد.

علاوه براین، شکلات استرس را برطرف کرده و فشارخون را پایین می‌‌‌‏آورد.

بهتر است که چه نوع شکلاتی بخورید؟

مشخص نبودن اینکه شرکت کنندگان چه نوع شکلاتی خوردند یکی از محدودیت های این مطالعه بود. در واقع پرسشنامه از شرکت کنندگان می‌‌‌‏پرسید که اغلب از چه نوع شکلاتی یک اونس خورده‌‌‌‏اند، شکلات‌‌‌‏های میله‌‌‌‏ای یا تکّه‌‌‌‏ ای مانند هیرشی، ام اند ام های ساده، اسنیکرز و یا ریسس « برندهای معروف شکلات ».

بازارهای انبوه شکلات که فاقد ارزش غذایی هستند معمولا انتخاب خوبی نخواهند بود. مشخصا شکلات‌‌‌‏های تیره از نظر فلاونول غنی‌‌‌‏تر از سایر شکلات‌‌‌‏ها می‌‌‌‏باشند. پس بنابراین به دنبال شکلات با میزان کاکائوی هفتاد درصد یا بیشتر باشید.

همچنین برای بهره‌‌‌‏مندی ازبهترین فواید سلامتی شکلات‌‌‌‏ها، در صورت امکان از محصولات ارگانیک استفاده کنید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی