Search
Asset 2

رهبران پکن در اندیشه پایان دادن به فرمانروایی کمونیست

تشویق نمایندگان چین برای نتیجه رأی گیری در طی کنگره حزب کمونیست چین در سالن بزرگ مردم در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۷ در پکن. (اندرو وانگ/گِتی ایمجز)
تشویق نمایندگان چین برای نتیجه رأی گیری در طی کنگره حزب کمونیست چین در سالن بزرگ مردم در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۷ در پکن. (اندرو وانگ/گِتی ایمجز)
تشویق نمایندگان چین برای نتیجه رأی گیری در طی کنگره حزب کمونیست چین در سالن بزرگ مردم در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۷ در پکن. (اندرو وانگ/گِتی ایمجز)

بنا به گزارش منبعی رده بالا در پکن، رهبران کلیدی در کمیته پولیت‏ بوروی حزب کمونیست چین بر سر چهار موضوع که در روز برگزاری هجدهمین کنگره حزب یا در حواشی آن اعلان می‏گردد، توافق کردند. مفاد این تصمیم حاکی از آن است که چین مسیر دموکراسی را پیش خواهد گرفت. این خبر به سرعت در پکن منتشر گردیده است.

به گفته این منبع، چهار مورد از این توافق‏ها شامل موارد ذیل می‏گردد:

۱.         مردم از هر طبقه‏ای از اجتماع، احزاب سیاسی و سازمان‏های اجتماعی لازم است نمایندگان خود را به منظور تشکیل کمیته مقدماتی برای نظام نامه‏ای جدید اعزام کنند. آن‏ها پیش‏نویسی از نظام‏نامه جدید را تهیه خواهند کرد که از حقوق شهروندان در تشکیل آزادانه انجمن‏ها و حزب‏های سیاسی حمایت می‏کند.

۲.         اعلام خواهد گردید که حزب کمونیست چین مأموریت تاریخی خود را در مقام حزب حاکم به پایان رسانیده است. ضروری است که اعضای حزب با انتخابی آزادانه برای ورود مجدد یا ترک حزب، مجدداً ثبت‏نام کنند.

۳.         در چهارم ژوئن، اشتباهات صورت گرفته برای فالون‏گونگ و تمام گروه‏هایی که به طور ناجوانمردانه ای مورد آزار و شکنجه قرار گرفته‏اند در طی جریان وقف کردن خود به تحقق دموکراسی در چین، جبران شده و به آن‏ها غرامت پرداخت خواهد گردید.

۴.         ارتش، ملی می‏گردد.

از صحت مطالب گزارش شده از این منبع نمی‏توان اطمینان حاصل کرد اما گفته شده است که این امر موضوع بحث رهبران عالی‏رتبه می‏باشد. این منبع همچنین بیان کرد که در حال حاضر، یک حزب دموکراتیک در دانشگاه علوم پکن شکل گرفته است و بیش از ۳۰ دانش پژوه در دانشگاه با پیوستن به این جنبش، “حزب لیبرال دموکرات دانشمندان چین” را تشکیل داده‏اند.

به گزارش این منابع، مقرر گردیده است که این چهار مورد از توافق‏ها در روز برگزاری هجدهمین کنگره حزب یا در نزدیکی آن اعلان گردد. این کنگره قرار است که در پاییز امسال، در ماه اکتبر یا نوامبر، برگزار گردد. هر چند که شایعاتی وجود دارد که این کنگره در میان نا‏آرامی‏های سیاسی کنونی مربوط به سقوط بو شیلای، به تعویق انداخته شود.

شی کانگ‎شان، تحلیل‏گر خود‏مختار چین در واشنگتن به این اخبار چنین پاسخ داد: “تاثیر سقوط مهره‏ها همچون دومینو که به دنبال حرکت وانگ لی‏جون شکل گرفت همچنان ادامه دارد و عملکرد پشت پرده حزب به نمایش درآمده است.”

شی بیان کرد که علت توافق رهبران حزب بر چهار مورد ذکر شده، پیشی گرفتن بر زوال اجتناب‏نا پذیر آن است. وی افزود: “گروهی که در آزار و شکنجه این تعداد از افراد چینی شامل آزار و شکنجه فالون‏گونگ دست داشته اند، افشاء خواهند گردید و این امر مستلزم پایان یافتن حزب کمونیست چین است. پس بهتر است که آن‏ها در انجام این امر پیشی بگیرند به طوری‏که هم برای خودشان و هم برای دنیا سودمند باشد.”

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی