Search
Asset 2

روباتی که برایتان پخت‌‌‏وپز می‌‌‏کند!

روباتی که برایتان پخت‌‌‏وپز می‌‌‏کند
روباتی که برایتان پخت‌‌‏وپز می‌‌‏کند! (Screenshot via Youtube)
روباتی که برایتان پخت‌‌‏وپز می‌‌‏کند
روباتی که برایتان پخت‌‌‏وپز می‌‌‏کند! (Screenshot via Youtube)

این روزها باوجود دنیایی از مشغله و کار در زندگی مدرن امروزی، آشپزی کردن و تهیه‌‌‏ی غذای روزانه کاری بسیار زمان‌‌‏بر و خسته‌‌‏کننده به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد.

مهندسان شرکت «مولی روباتیکس»، برای حل این مشکل روباتی طراحی کرده‌‌‏اند که می‌‌‏تواند در مدت تنها چند دقیقه مثل یک سرآشپز حرفه‌‌‏ای غذاهای خوشمزه درست کند.

این روبات که مثل انسان دو دست دارد، می‌‌‏تواند تمام مراحل آشپزی مانند خرد کردن مواد، مخلوط کردن و پختن را به‌‌‏خوبی و بادقت انجام دهد.

«تیم اندرسون»، یکی از مدیران شرکت «مولی روباتیکس» می‌‌‏گوید: «اگر این روبات می‌‌‏تواند حرکات دست من و یک سر آشپز را انجام دهد، با کمی پیچیدگی می‌‌‏تواند از پس تمام کارهای آشپزخانه برآید؛ مثل ورز دادن خمیر نان، درست کردن سوشی و خلاصه هر کاری که به دست نیاز دارد. کارهای خیلی زیادی می‌‌‏تواند انجام دهد.»

اساس کار این روبات برمبنای کپی کردن حرکات دست انسان است. به این ترتیب که طراحان با استفاده از فن‌‌‏آوری دستکش‌‌‏های ضبط حرکت و با کاربرد الگوریتم‌‌‏های خاص، حرکات ظریف و پیچیده‌‌‏ی دست را به حرکت‌‌‏های روان دیجیتال تبدیل می‌‌‏کنند.

«مارک اولینیک»، مخترع این روبات می‌‌‏گوید: «اگر بتوانید مدل درست را پیدا کنید روبات اشتباه نمی کند. در نتیجه انسان می‌‌‏تواند قسمت کسالت‌‌‏آور و خسته کننده‌‌‏ی کار را به روبات بسپارد و قسمت لذت بخش را برای خود نگاه دارد.»

به‌‌‏عقیده‌‌‏ی این مهندسان، اگر این دست‌‌‏های مکانیکی قادر به آشپزی کردن هستند، پس هیچ دلیلی وجود ندارد که پیانو نواختن یا نجاری کردن برایشان ممکن نباشد.

روبات سرآشپز احتمالا تا دو سال دیگر با قیمتی مناسب به بازار می‌‌‏آید.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی