Search
Asset 2

زنان عربستان سعودی برای نخستین بار به عرصه سیاست راه یافتند

رای دادن زنان در عربستان سعودی
(Jordan Pix/ Getty Images)

 

دست‌‌‏کم ۱۷ زن سعودی کاندید شده در انتخابات شهرداری‌‌‏های عربستان، موفق به راهیابی به شوراهای محلی این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری ان‌‌‏بی‌‌‏سی، روز شنبه ۱۲ دسامبر، انتخابات شهرداری‌‌‏ها و شوراهای محلی عربستان سعودی درحالی برگزار شد که زنان این کشور برای نخستین بار اجازه یافتند به عنوان رأی دهنده و کاندیدا در تصمیم گیری‌‌‏های سیاسی کشورشان شرکت کنند.

این اقدام در کشوری که زنان حتی از رانندگی منع شده و در اغلب تصمیم‌‌‏گیری‌‌‏های زندگی خود بایستی متکی به یکی از بستگان مرد خود باشند، اتفاقی مهم تلقی می‌‌‏شود.

این انتخابات برای تصدی ۲۸۴ کرسی شوراهای شهر انجام شد و بیش از ۹۷۹ نفر از مجموع هفت هزار نامزد شرکت‌کننده در رأی‌‌‏گیری شامل زنان بودند.

از ۱۷ زن پیروز در انتخابات، یک زن از ریاض، یک زن از مکه، چهار زن از جده و بقیه از سایر مناطق عربستان، موفق به به‌‌‏دست آوردن کرسی‌‌‏های شوراهای محلی این کشور شدند.

اجازه یافتن زنان برای شرکت در انتخابات ماه دسامبر، گامی به جلو برای مدافعان حقق زنان در کشوری است که همواره انتقادات شدیدی از نهادهای حقوق بشر به‌‌‏خاطر رفتارش با زنان دریافت کرده است.

از زمانی‌‌‏که ملک عبدالله، پادشاه فقید عربستان در سال ۲۰۱۱ در یک حکم سلطنتی به زنان اجازه‌‌‏ی رأی دادن و مشارکت سیاسی محدود به زنان را داد، این نخستین فرصت برای حضور سیاسی زنان در این کشور محسوب می‌‌‏شود.

قبل از حکم ملک عبدالله، مفتی اعظم این کشور که از چهره‌‌‏های ارشد مذهبی سعودی است، مشارکت زنان در سیاست را «گشودن درها به روی شر» توصیف کرده بود.

باوجود انتخابات ماه دسامبر، حکومت این کشور همچنان در احاطه‌‌‏ی خاندان سلطنتی سعودی است. بر طبق قانون عربستان در انتخابات شهرداری‌‌‏ها، نیمی از کرسی‌‌‏های شوراهای شهر و روستا را پادشاه برمی‌‌‏گزیند و انتخاب نیمی دیگر برعهده‌‌‏ی مقامات شهری است.

از سال ۱۹۳۰، مذهب رسمی پادشاهی عربستان سعودی بر اساس یک استنباط سخت گیرانه از اسلام سنی بوده است. طبق این برداشت عربستان سعودی سیستمی ایجاد کرده که در آن مردان بر زنان سرپرستی دارند.

در این سیستم زنان بسیاری از آزادی‌‌‏ها را ندارند. به عنوان مثال، آنها اجازه‌‌‏ی رانندگی ندارند و یا بدون همراه داشتن قیم مرد، نمی‌‌‏توانند به مسافرت یا مدرسه بروند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی