Search
Asset 2

زندگی پس از مرگ! شما چه فکر می‌‌‏کنید؟

مطالعات در مورد زندگی پس از مرگ

(BestDesigns/iStock)
(BestDesigns/iStock)

اپک تایمز در بخش ماورای دانش، در جستجوی تحقیقات و گزارش‌‌‌‌‌‌‏هایی است که به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل امکان‌پذیر جدید باز کند. در بخش نظرات، لطفاً افکار و عقاید خودتان را درباره این موضوعات بحث‌برانگیز با ما به اشتراک بگذارید.

شاید دانش بشری هرگز با قطعیت قادر به اثبات زندگی پس از مرگ نباشد.

اما علم حداقل قادر به توصیف گزارشات برخی از مردم در خصوص تجربیات زندگی پس از مرگ است.

 

مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از این تجربیات مربوط به افرادی است که مذهبی یا معنوی نبوده‌اند. هر چند این تجربیات ذهنی هستند، برخی از عناصر از تجارب پدیده‌های عینی را نشان می‌دهد.

تصور بستر مرگ

دکتر «ارلیجور هرولدسون»، از دانشگاه ایسلد از ۷۰۰ نفر از کارکنان بهداشتی درمانی آمریکا و هند در مورد تصور بستر مرگ بیماران خود سوالاتی کرده است.

در این تحقیق تقریباً ۵۰۰ نفر از بیماران علاج ناپذیر تجربه مشابهی داشتند مبنی بر این‌که موجوداتی از بعدی دیگر به آن‌ها پیشنهاد کمک داده بودند.

 

نظرسنجی‌ها در اروپا و آمریکای شمالی نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۴۰ درصد مردم معتقدند که با مردگان ارتباط داشتند. (Katarzyna Bialasiewicz/iStock)
نظرسنجی‌ها در اروپا و آمریکای شمالی نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۴۰ درصد از مردم معتقدند که با مردگان ارتباط داشتند. (Katarzyna Bialasiewicz/iStock)

نظرسنجی‌ها در اروپا و آمریکای شمالی نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۴۰ درصد مردم معتقدند که با مردگان ارتباط داشتند.

تجربه‌‌های نزدیک به مرگ

هر سال حدود ۲۰۰ هزار آمریکایی تجربه‌های نزدیک به مرگ را گزارش می‌‌‌‏کنند. این تجربیات شامل احساس ترک بدن، مشاهده تلاش احیا و دیدن صحنه‌‌‌‏‌هایی در بعدهای دیگر است.

 

زندگی پس از مرگ
هر سال حدود ۲۰۰ هزار آمریکایی تجربه‌های نزدیک به مرگ را گزارش می‌‌‌‏کنند. (MJFelt/iStock)

طی یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۵ از پزشکان آمریکایی، مشخص شد که ۵۹ درصد به زندگی‌های پس از مرگ اعتقاد دارند. «دینیش دِ سوزا» در کتاب «زندگی پس از مرگ: مدارک و شواهد» نوشت: «در رشته‌های دیگر علمی درصد بالاتری از این میزان دیده شده است.»

مطالعات بر روی آلزایمر دلالت بر امکان وجود روح دارد

مغز بیماران آلزایمری اغلب تا مرحله‌ای که عملکرد ذهنی عادی را غیرممکن می‌سازد، روبه وخامت می‌گذارد. در این صورت اگر روح یا ضمیری نباشد، ذهن تنها کارکرد مغز است.

با این حال، در مطالعه‌ای توسط دکتر «الکساندر باتیانی»، در دانشگاه وین، ۱۰ درصد از ۲۲۷ نفر دقیقاً قبل از مرگ آگاهی کامل و سلامت خود رابه دست آوردند.

 

(Arda Savaşcıoğulları/iStock)
(Arda Savaşcıoğulları/iStock)

دکتر باتیانی می‌گوید که تعداد کمی از کارکنان درمانی در مورد این بیماران بررسی کردند و این تحقیق دارای معایبی است و باید مطالعات بیشتری انجام شود.

با این وجود او علاقه‌ دارد بداند که چطور عملکرد ذهنی بیماران قادر به بازگشت است.

تجربه‌های خارج شدن از بدن

تجربه‌‌های خارج شدن از بدن نیز بخشی مشترک با تجربه‌های نزدیک به مرگ دارند. همه این تجارب نشان می‌دهد که ممکن است روح یا ضمیری جدای از بدن فیزیکی وجود داشته باشد.

مهندس «نلسون آبرو»، محقق خارج شدن از بدن و کارآموز سابق آزمایشگاه تحقیقات ناهنجاری مهندسی دانشگاه پرینستون، یکی از نویسندگان کتاب الکترونیکی رایگان «هوشیاری فراتر از بدن: شواهد و بازتاب‌ها» است. این کتاب در ماه فوریه منتشر شد.

 

زندگی پس از مرگ
۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان تجربه خارج شدن از بدن داشته‌اند. (WGMBH/iStock)

وی در این کتاب بر اساس بررسی‌های آماری متعدد در طول قرن گذشته در چندین کشور در چهار قاره از جمله آمریکا، استرالیا و برزیل نشان داده است که میلیون‌ها نفر تجربه خروج از بدن را داشته‌اند.

در تخمینی محافظه‌کارانه بر اساس نظرسنجی‌ها، ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان تجربه خارج شدن از بدن داشته‌اند.

بازپیدایی

دکتر «جیم تاکر»، در دانشگاه ویرجینیا پایگاه داده‌ای در حدود ۲۵۰۰ مورد از کودکانی که زندگی گذشته خود را به خاطر داشتند ایجاد کرده است.

در برخی از موارد کودکان جزئیاتی از زندگی گذشته خود در مورد افرادی که در این دوره وجود داشتند یا مرده بودند و وجودشان تایید شده را به خاطر داشتند.

 

(Katarzyna Bialasiewicz/iStock)
(Katarzyna Bialasiewicz/iStock)

یک مثال از تجزیه و تحلیل تاکر این است که حدود ۷۳ درصد از مرگ‌های غیرطبیعی که کودکان به یاد آوردند، در زندگی گذشته خود مرد بودند.

آمار کشور آمریکا نیز نشان می‌دهد که در دوره‌ای پنج ساله ۷۲ درصد از افرادی که با مرگ‌های غیر طبیعی مردند، مرد بودند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی