logo_eet

سازمان ملل متحد از افزایش تولید مواد مخدر خبر داد

اپک تایمز فارسی

گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد، از افزایش تولید تریاک و هروئین و کاهش تولید کوکائین خبر داد.

این مرکز در گزارش سالانه‌ی خود نسبت به افزایش بی‌سابقه‌ی کاشت خشخاش در افغانستان که باعث افزایش مرگ ناشی از استفاده از هروئین خواهد شد، هشدار داد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، افغانستان تولید کننده‌ی ۸۵ درصد تریاک و هروئین جهان، به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی این مواد در جهان شناخته شده وهر سال میزان تولید خود را افزایش می‌دهد. از سویی میزان تولید میزان تولید مواد مخدر قانونی ۲۰ درصد افزایش داشته است.

در گزارش منتشر شده‌ی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، میزان پرورش گیاه کوکا از آن کوکائین گرفته می‌شود، به پایین‌ترین میزان خود از سال ۱۹۹۰ رسیده است.

همچنین این سازمان در گزارش سالانه خود اعلام کرد که از هر ده نفر معتاد به مواد مخدر تنها یک نفر به درمان دسترسی دارند و از میان زنان معتاد برای دسترسی به درمان دارای موانع بیشتری هستند.

بر اساس این گزارش از سه نفر معتاد مواد مخدر، یک نفر زن هستند، در صورتی‌که از هر پنج زن فقط یک زن به درمان دسترسی دارد.

«آنجلا مه»، یکی از تهیه‌کنندگان این گزارش، گفته است که آمریکا و انگلیس یکی از بزرگترین بازارهای خرید و فروش مواد مخدر به خصوص هروئین ارزان قیمت است و این تاثیر خود را روی میزان مرگ و میر ناشی از آن نشان داده است.

با توجه به این‌که یک تا دو سال طول می‌کشد تا تریاک و مشتقات آن به بازارهای جهانی برسد، پیش بینی می‌شود، عواقب افزایش تولید و عرضه‌ی مواد مخدر تا دو سال آینده خود را نشان خواهد داد.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *