Search
Asset 2

سازمان ملل متحد: جمعیت پناهندگان و آوارگان جهان امسال از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت

پناهجویان هنگام انتظار در مرز اسلووانی و اتریش خود را در کنار آتش گرم می‌‌‏کنند.
سازمان ملل متحد: جمعیت پناهندگان و آوارگان جهان امسال از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت
پناهجویان هنگام انتظار در مرز اسلووانی و اتریش خود را در کنار آتش گرم می‌‌‏کنند.
پناهجویان هنگام انتظار در مرز اسلووانی و اتریش خود را در کنار آتش گرم می‌‌‏کنند. (Jure Makovec/AFP/Getty Images)

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد، تعداد افرادی که طی سال جاری میلادی به اجبار در سراسر جهان آواره شدند، به رقم بی‌‏سابقه ۶۰ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ورد پست، در حدود ۲۰.۲ میلیون نفر شامل افرادی هستند که به سبب وقوع جنگ و یا آزار و اذیت، به کشورهای دیگر گریخته‌‏اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گزارش خود بخش بزرگی از این جمعیت را به آوارگان جنگ سوریه و دیگر درگیری‌‏های طولانی نسبت داده است.

طبق این گزارش، هم اکنون نزدیک به ۲.۵ میلیون متقاضی پناهندگی در آلمان، روسیه و ایالات متحده در انتظار دریافت پاسخ هستند. این سه کشور طی نیم سال اول امسال، با بیشترین میزان تقاضا -هر کدام نزدیک به یک میلیون نفر- روبه‌‏رو بوده‌‏اند.

«آنتونیو گوترز»، کمیسر عالی سازمان ملل برای پناهندگان، در بیانیه‌‏ای گفت: «سال ۲۰۱۵ جاده‌‏ای برای نظاره کوچ اجباری و بی‌‏سابقه بیش از ۶۰ میلیون انسان در سراسر جهان است. یک نفر از ۱۲۲ انسان امروز مجبور به ترک خانه خود شده است.»

گوترز افزود: «اکنون نیاز بیشتری برای تحمل و مدارا، شفقت و همبستگی با کسانی که همه چیزشان را از دست داده اند وجود دارد.»

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، جنگ داخلی سوریه که در سال ۲۰۱۱ آغاز شد، عامل عمده آوارگی جمعیت عظیمی از مردم برشمرده شده است.

تنها از اواسط امسال بیش‌‏از ۴.۲ میلیون سوری به خارج از کشور فرار کرده و ۷.۶ میلیون هم در شرایط بی‌‏خانمانی در میهن درهم شکسته خود به سر می‌‏برند.

علاوه بر سوریه، خشونت در افغانستان، سومالی و سودان جنوبی و همچنین درگیری‌‏ها در بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و عراق هم موجب آوارگی و کوچ اجباری بسیاری از مردم این کشورها شده است.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی