Search
Asset 2

سفر غیر منتظره وزیر دفاع امریکا به افغانستان

اپک تایمز فارسی

«اشتون کارتر»، وزیر دفاع امریکا روز جمعه، ۲۷ آذر به صورت اعلام نشده به این کشور سفر کرد. کارتر با افزایش حملات تروریستی طالبان و به هدف بررسی وضعیت امنیتی این کشور وارد افغانستان شد.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی کارتر از پایگاه نظامی فنتی در نزدیکی شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار دیدار کرد و از نظامیان امریکایی حاضر در آنجا به دلیل انجام وظیفه در تعطیلات پایان سال تشکر کرد.

قرار گاه عملیات فنتی (Fenty) مرکز عملیاتی است که با هدف آموزش و سرکوب فعالیت‌‏های تروریسم راه اندازی شده است. این مقر نظامی مستقر در شرق افغانستان حدود ۶۰۰ سرباز امریکایی را در خود جای داده است.

کارتر ضمن دیدار با «معصوم استانکزی»، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، در یک نشست خبری شرکت کرد و درباره حملات اخیر طالبان گفت: «پیروزی‌‏های گروه طالبان در بعضی از مناطق افغانستان حتی اگر موقتی باشد، نشان می‌دهد که این جنگ تا چه اندازه سخت و دشوار است.»

وی در نشست خبری از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با عنوان خطر یاد کرد.

پیش از این ژنرال «جان کمبل»، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان از تلاش حامیان گروه موسوم به دولت اسلامی برای تبدیل این ولایت به مرکز منطقه‌ای این گروه خبر داده بود.

کارتر دراینباره گفت که این گروه می‌خواهد پایگاهی در جلال‌آباد بسازد تا «به عنوان پایگاه اصلی برای ولایت خراسان این گروه استفاده شود و تلاش دارند راه خود را به سوی ولایت کنر در شمال ننگرهار باز کنند.»

نیروهای امنیتی افغانستان سال گذشته تلفات زیادی داشته است، که در این اثنا حملات اخیر طالبان و حامیان داعش صدمات بیشتری را به بخش امنیتی افغانستان وارد کرده است.

در حالی که مأموریت ناتو در افغانستان پایان سال ۲۰۱۴ تمام می‌‏‌‏‌‏شود، قرار است «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری امریکا درباره تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان پس از پایان عملیات نظامی ناتو تصمیم بگیرد.

در حال حاضر آمریکا مسئولیت آموزش و مشاوره امنیتی و انجام عملیات ضد تروریسم را در افغانستان برعهده دارد و   نزدیک به ١٠ هزار نیروی امریکایی در این کشور مستقر است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی