Search
Asset 2

«سولیتر»، دستگاهی که میزان آفتاب مورد نیازتان را می‌‏سنجد

«سولیتر»، دستگاهی که میزان آفتاب مورد نیازتان را می‌‌‏سنجد
«سولیتر»، دستگاهی که میزان آفتاب مورد نیازتان را می‌‌‏سنجد . (Screenshot via Youtube)
«سولیتر»، دستگاهی که میزان آفتاب مورد نیازتان را می‌‌‏سنجد
«سولیتر»، دستگاهی که میزان آفتاب مورد نیازتان را می‌‌‏سنجد . (Screenshot via Youtube)

محققان بریتانیایی اخیراً ابزاری طراحی کرده‌‌‏اند که به‌‌‏وسیله‌‌‏ی آن می‌‌‏توان به میزان آفتابی که بایستی به بدن هر شخص برسد، پی‌‌‏برد.

این دستگاه که «سولیتر» (Solitair)، نام دارد، میزان نوری را که از خورشید دریافت می‌‌‏کنید، اندازه می‌‌‏گیرد و پس‌‌‏از انتقال داده‌‌‏ها‌‌‏ به تلفن هوشمند، از طریق یک اپلیکیشن به شما می‌‌‏گوید که چه وقت باید در سایه قرار بگیرید.

تشخیص میزان دریافت اشعه‌‌‏ی خورشیدی برایهر فرد، از نظر سلامت پوست بسیار حائز اهمیت است.

چراکه قرار گرفتن بیش‌‌‏از حد در نور خورشید سبب می‌‌‏شود، پرتوهای فرابنفش با طول موج بلند و متوسط یعنی فرار بنفش A و B نور آفتاب به «دی ان ای» سلول‌‌‏های پوست آسیب زده، روند پیر شدن پوست را سرعت بخشند.

این پرتوهای مضر، می‌‌‏توانند احتمال ابتلا به سرطان پوست را هم افزایش ‌‌‏دهند.

از آنجا که میزان نور مورد نیاز هر فرد در شرایط اقلیمی مختلف فرق می‌‌‏کند، سولیتر این قابلیت را دارد که براساس وضعیت آب و هوایی هر منطقه، مقدار نور کافی برای فرد را معین کند.

مثلاَ فردی که در نروژ زندگی می‌‌‏کند بیشتر از کسی که در عربستان زندگی می‌‌‏کند، می‌‌‏تواند در معرض نور خورشید قرار بگیرد.

اگرچه تاکنون دستگاه‌‌‏های دیگری برای سنجش پرتو خورشید تولید شده، اما تفاوت اصلی سولیتر با انواع دیگر در این است که سولیتر مشخصات پوست کاربر را نیز درنظر می‌‌‏گیرد.

برای استفاده از این ابزار، کاربر در ابتدا باید به‌‌‏وسیله‌‌‏ی نرم‌‌‏افزار مخصوصی روی تلفن هوشمند نصب می‌‌‏شود، میزان رنگ‌‌‏دانه‌‌‏های پوستش را اندازه گیری کند.

«پیتر لوبکه»، یکی از طراحان سولیتر می‌‌‏گوید: «در اندازه گیری رنگ، اندازه گیری‌‌‏های اپتیکی و آنالیز تصویر تخصص داریم. با استفاده از این پارامترها اطلاعاتی مربوط به پوست کاربر را جمع‌‌‏آوری می‌‌‏کنیم و آن را مستقیماً به نرم افزار می‌‌‏فرستیم و نرم‌‌‏افزار می‌‌‏تواند میزانی از پرتو آفتاب را که برای پوست کابر مناسب است، محاسبه کند.»

اندازه‌‌‏ی سولیتر بسیار کوچک و کم حجم است و شخص می‌‌‏تواند آن‌‌‏را همچون گیره‌‌‏ی کراوات یا گیره‌‌‏ی سر استفاده کند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی