Search
Asset 2

قتل معلم چینی معضل کودکان رها شده چینی را پر رنگ کرد

کودکان آواره چینی
قتل معلم چینی معضل کودکان رها شده چینی را پر رنگ کرد
کودکان آواره چینی
کودکان شهر شیانگه از گوانگ‌‏شی، در جنوب چین،‌‏تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ (JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)

خبرگزاری دولتی پکن اعلام کرد که روز ۲۶ مهر یک معلم ۵۲ ساله پس از دزدیده شدن توسط سه کودک، در یک خوابگاه مدرسه ابتدایی در منطقه ای در جنوب چین، در حد مرگ کتک خورد. این کودکان که ۱۱، ۱۲ و ۱۳ ساله بودند، پس از ارتکاب قتل این معلم، نه تنها پنهان نشدند، بلکه با پول سرقت شده به کافی نت رفتند. دو نفر از آن‌ها در این مکان دستگیر شدند.

پلیس نفر سوم را در مدرسه ای واقع در شهرستان شاودونگ در استان هونان دستگیر کرد. هر سه مظنون فرزندان کارگران مهاجر روستایی هستند، که برای یافتن کار به شهرها مهاجرت کردند.

بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت چین ۶۱ میلیون کودک رها شده، که تقریباً تمام مدت سال دور از والدین خود به سر می‌برند، در چین وجود دارد، برخی از آن‌ها حتی طی تعطیلات نیز هیچ تماس تلفنی از پدر و مادر خود دریافت نمی‌کنند. حدود ۲ میلیون از این تعداد به طور کامل توسط والدین خود رها شده‌اند.

این کودکان معمولاً به دلیل وجود قوانین سختگیرانه ثبت نام خانوار چین که به «سیستم اقامتی هوکو» موسوم است، در همان روستای خود باقی می‌مانند.

از آن‌جایی که این کودکان بدون حمایت مالی از سوی والدین خود که ناشی از فقر مالی است، به حال خود رها می‌شوند، به رفتارهای ضد اجتماعی و بزهکاری روی می‌آورند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دادگاه عالی مردمی چین، این کودکان باعث ۷۰ درصد از جرائم نوجوانان در چین هستند، در صورتیکه فقط ۲۰ درصد جمعیت کودکان چین را تشکیل می‌دهند. به گفته این دادگاه این جرائم در مقایسه با سال‌های قبل به طور میانگین ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

کودکان رها شده، مانند صدها میلیون کارگر مهاجر در معرض خطر سوء استفاده قرار دارند. در فروردین سال گذشته ، پلیس محلی روستایی در استان گویی جو گزارش دریافت کرد که یک معلم ۳۰ ساله به ۱۲ دختر ۸ و ۹ ساله تجاوز کرده است. یازده نفر از آن‌ها از کودکان رها شده بودند. خبرگزاری دولتی شینهوا اعلام کرد، در سه سال اخیر در ناحیه جنوبی گوان دونگ بیش از ۲۵۰۰ دختر رها شده، که بیش از نیمی از آنها ۱۴ ساله بودند قربانی تجاوز جنسی شده‌اند.

معظل کودکان رها شده زمانی آشکار شد که ۴ نفر از این کودکان که در استان گویی جو بودند، توسط سموم کشاورزی دست به خودکشی زدند. بزرگ‌‏ترین آنها که ۱۳ سال سن داشت در یادداشتی که در کنار خود گذاشته بود برای پدر و مادرش نوشت :«برای محبت‌هایتان ممنون، می‌‏دونم که به من محبت داشتید اما من باید بروم. خیلی وقت است که برای آن برنامه ریزی کرده‌ام و امروز روزی است که باید بروم.»

وضعیت اسفبار کارگران مهاجر چینی و فرزندانشان فقط به خاطرمسائل اقتصادی نیست، بلکه به خاطر محدودیت‌هایی‌‏ست که از طریق سیاست‌ قانون هوکو توسط حزب کمونیست بر آنها اعمال می شود.

«هه چینگلیان» اقتصاد دان برجسته چینی مقیم آمریکا گفت که راه حلی بلند مدت لازم است تا کارگران مهاجر و خانواده هایشان کنار هم قرار گیرند.

به گفته‌ چینگلیان، حکومت چین باید با کاهش هزینه‌های شهری برای روستاهای حاشیه شهرها حقوقی قائل شود. همچنین کودکان باید بتوانند بدون توجه به قانون ثبت نام بومی، در مدرسه محل زندگی خود تحصیل کنند. فقط این می‌تواند تعداد کودکان رها شده را کاهش داده و این باعث کاهش کوکان رها شده و میسر شدن یک زندگی عادی خانوادگی شود.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی