logo_eet

کی‌یف مجسمه یادبود دوران شوروی را که نماد دوستی روسیه و اوکراین است، پایین کشید

مجسمه روسیه به اوکراین حمله کرد... آیا می‌توانیم با روسیه دوست باشیم؟ شما چه فکر می‌کنید؟ این بدترین دشمن ما است، به همین دلیل است که
مقامات اوکراین روز 26آوریل2022 یک مجسمه تاریخی عظیم در مرکز کی‌یف متعلق به دوران شوروی را که نماد دوستی روسیه و اوکراین بود، برچیدند.(Wikipedia)

به گفته شهردار این شهر، مقامات اوکراین روز سه‌شنبه یک مجسمه تاریخی عظیم در مرکز کی‌یف متعلق به دوران شوروی را که نماد دوستی روسیه و اوکراین بود، برچیدند.

این مجسمه برنزی هشت متری یک کارگر اوکراینی و روسی را بر روی پایه یک ستون نشان می‌دهد که دستور دوستی شوروی را بالا نگه داشته‌اند. این مجسمه در زیر یک تیتانیوم غول پیکر «طاق دوستی مردم» قرار داشت که در سال ۱۹۸۲ برای بزرگداشت شصتمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، گفت: «ما اکنون می بینیم که این «دوستی» چیست – تخریب شهرهای اوکراین … کشتن ده‌ها هزار نفر از مردم صلح جو. من متقاعد شده‌ام که چنین بنای تاریخی معنایی کاملاً متفاوت دارد.»

کارگران با برداشتن یکی از دو سر مجسمه برنزی شروع کردند که با صدایی توخالی روی زمین افتاد.

در حالی که جرثقیل این مجسمه تاریخی را از لنگرهای خود بلند می‌کرد و به تدریج آن را روی زمین پایین می‌آورد، جمعیتی متشکل از ۱۰۰ نفر تشویق می‌کردند و فریاد می‌زدند «شکوه بر اوکراین» و شعارهای دیگر.

سِرهی مایهورادسکی یکی از طراحان گفت: «روسیه به اوکراین حمله کرد… آیا می‌توانیم با روسیه دوست باشیم؟ شما چه فکر می‌کنید؟ این بدترین دشمن ما است، به همین دلیل است که بنای یادبود دوستی روسیه و اوکراین دیگر معنی ندارد.»

دیانا، زن جوانی که نام کامل خود را ذکر نکرد، گفت: «ما نباید هیچ رابطه‌ای با این کشور متجاوز داشته باشیم… نه دوستی، نه رابطه، نه هیچ چیز.»

کلیچکو گفت که طاق در جای خود باقی خواهد ماند اما به طاق آزادی مردم اوکراین تغییر نام خواهد داد.

مطالب دیگر:

هزاران کارمند تسلای شانگهای و کارخانه‌های تامین اپل به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند

لاوروف: تهدید جنگ هسته‌ای را دست کم نگیرید

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا در پی بروز موارد مشکوک هپاتیت در کودکان هشدار ملی صادر کرد

اخبار مرتبط