Search
Asset 2

مردم سیرالئون ریشه‌‏کن شدن ابولا در کشورشان را جشن گرفتند

آزمایش واکسن ابولا در مقیاسی وسیع
(John Moore/Getty Images)
آزمایش واکسن ابولا در مقیاسی وسیع
(John Moore/Getty Images)

پس‌‏از گذشت بیش‌‏از یک سال و نیم از زمان شروع گسترش ابولا در غرب آفریقا، ساکنان پایتخت سیرالئون سرانجام ریشه‌‏کنی این اپیدمی مرگبار را که منجر به کشته شدن حدود ۴۰۰۰ نفر در این کشور شد، جشن گرفتند.

به گزارش رویترز، با سپری شدن دوره ۴۲ روزه در سیرالئون، بدون دیده شدن مورد جدیدی از ابتلا، روز شنبه ۷ نوامبر در مراسمی با حضور «ارنست بای کروما»، رئیس‌‏جمهور این کشور و «آندرز نوردستروم»، نماینده سازمان بهداشت جهانی، بیماری ابولا در این کشور پایان یافته اعلام شد.

هزاران تن از مردم فریتاون با شنیدن این خبر ساعت‌‏ها در خیابان‌‏ها به رقص و پایکوبی پرداختند.

شب‎ هنگام نیز مردم پیرامون درخت عظیم‌‏الجثه‌‏ای که در مرکز پایتخت قرار دارد، گردهم‌‏ آمدند و با افروختن شمع برای کارکنان و اعضاء سازمان‌‏های بهداشتی که در مسیر امدادرسانی جان خود را از دست دادند، یادشان را گرامی‌‏داشتند.

یک دانشجوی دانشگاه فاتماتا با چشمانی اشکبار می‌‏گوید: «آنها کشته شدند برای اینکه ما بتوانیم زندگی کنیم.» بسیاری از ۲۲۰ نیروی بهداشتی که کشته شدند، علت مرگشان کمبود تجهیزات حفاظتی و آموزش‌‏های ناکافی اعلام شده است.

«ویکتوریا ییلیا» که یکی از نجات یافتگان از این بیماری پس‌‏از ابتلا است، می‌‏گوید: «خوشحالم که بیماری‌‏ای که تقریبا درحال کشتن من بود اکنون به پایان رسیده است.»

او از مسئولان درخواست کرد که بازماندگان را فراموش نکنند، چرا که بسیاری از آنها اکنون با انگ اجتماعی و مشکلات بهداشتی مواجه هستند.

در شهرهای دیگر سیرالئون نیز ساکنان پایان یافتن این بیماری همه گیر را که مدارس را تعطیل کرد، سیستم‌‏های مراقبت‌‏های بهداشتی را مغلوب کرد و به اقتصاد منطقه آسیب رساند، جشن گرفتند.

بر اساس گزارش‌‏های سازمان بهداشت جهانی، ابولا در سیرالئون، لیبریا و گینه بیش‌‏از ۱۱۳۰۰ تن را به کام مرگ برده است. از ماه مارس ۲۰۱۴ که شیوع ابولا اعلام شد، بیش‌‏از ۲۸۵۰۰ تن به این ویروس آلوده شدند.

در لیبریا هم روز سوم سپتامبر ریشه‌‏کنی آن اعلام شد، اما در گینه هنوز تعداد انگشت‌‏شماری از موارد ابتلا وجود دارند.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی