Search
Asset 2

مردم هر چندوقت یکبار نیاز به دوش گرفتن دارند

 (iStock)
(iStock)

آیا تا‌‌‌‏ به حال پیش آمده که برای باردوم در یک روز دوش بگیرید و با خودتان فکر کنید که آیا این‌‌‌‏کار زیاده‌‌‌‏روی نیست؟ برای بیشتر مردم همین‌‌‌‏گونه است.

کارشناسان می‌‌‌‏گویند اغلب مردم بیش از اندازه دوش می‌‌‌‏گیرند درحالی‌‌‌‏که احتمالا هفته‌‌‌‏ای یک یا دوبار حمام برایتان کافی بوده و نیاز به حمام روزانه ندارید.

دکتر اِلاین لارسون، کارشناس بیماریهای عفونی و سرپرست امورتحقیقاتی دانشکده پرستاری کلمبیا، در گفتگویی با مجله تایم گفت که به نظر من دلایل حمام کردن بیشتر مرتبط با مسائل زیبایی شناختی است. مردم تصور می‌‌‌‏کنند که به منظور رعایت بهداشت و یا اینکه تمیزتر باشند دوش می‌‌‌‏گیرند اما از نظر میکروب شناسی این‌‌‌‏کار صحصح نیست. همانطورکه دوش گرفتن بوی بد را از بین می‌‌‌‏بَرد « به‌‌‌‏خصوص درافرادی‌‌‌‏ که به‌‌‌‏طور مداوم به باشگاه می‌‌‌‏روند و یا فعالیت بدنی و شغلی سخت دارند»، شستشوی منظم دست‌‌‌‏ها نیز می‌‌‌‏تواند ‌‌‌‏به همان اندازه در برابر بیماریها محافظت ایجادکند.

دوش گرفتن بیش ازاندازه نیز دارای جنبه‌‌‌‏های منفی است، ازجمله اینکه باعث خشکی پوست می‌‌‌‏شود و منجر به ایجاد شکاف‌‌‌‏هایی در پوست می‌‌‌‏گردد که باعث نفوذ میکروب از این شکاف‌‌‌‏ها می‌‌‌‏گردد.

دکتر سی براندون میچل، دستیار پروفسور بیماریهای پوست دانشگاه جرج واشنگتن، می‌‌‌‏گوید که دوش گرفتن پوست بدن انسان را عاری از چربی طبیعی می‌‌‌‏کند و می‌‌‌‏تواند سیستم ایمنی محافظت کننده از پوست دربرابر باکتریها را مختل کند. او اضافه کرد که بدن شما ماشینی است که به‌‌‌‏طور طبیعی و به خوبی روغن‌‌‌‏کاری شده و دوش گرفتن روزانه ضرورتی ندارد. پیشنهاد او برای اغلب مردم یک یا دوبار حمام در هفته است.

دکتر میتچل به آنهایی که همچنان تمایل دارند که روزانه دوش بگیرند می‌‌‌‏گوید که ضرورتی ندارد در هربار دوش گرفتن همه بدن خود را با شامپو و یا صابون بشویند، تنها شستشوی مناطقی که بوی بد متصاعد می‌‌‌‏کنند مانند زیر بغل و کشاله ران کافی است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی