logo_eet

مرگ سرباز کانادایی مانع حضور نظامیان این کشور در عراق نمی‌‏شود

خانه پارلمان کانادا در اتاوا، یک روز پس از حمله صورت گرفته به پارلمان، ۲۳ اکتبر ۲۰۱۴ (Peter McCabe/AFP/Getty Images)
خانه پارلمان کانادا در اتاوا، یک روز پس از حمله صورت گرفته به پارلمان، ۲۳ اکتبر ۲۰۱۴ (Peter McCabe/AFP/Getty Images)
خانه پارلمان کانادا در اتاوا، یک روز پس از حمله صورت گرفته به پارلمان، ۲۳ اکتبر ۲۰۱۴ (Peter McCabe/AFP/Getty Images)


وزیر دفاع کانادا ضمن پر اهمیت خواندن مأموریت کانادا در عراق و سرکوب تروریسم در داخل و خارج از این کشور از ادامه‌‏ی حضور سربازان کانادایی در عراق خبر داد.

در پی مرگ یک سرباز کانادایی در عراق، دولت محافظه کار این کشور از بررسی شرایط سربازان این کشور برای گسترش مأموریت آن‌‏ها در عراق خبر داد. این تصمیم پس از انتشار مرگ سرباز کانادایی در عراق صورت گرفت.

روز جمعه «اندرو جوزف دویران» گروهبان ۳۱ ساله با وجود آتش بس، به اشتباه توسط مبارزان کُرد عراقی به ضرب گلوله کشته شد.

در پی آن روز شنبه «جیسون کنی»، وزیر دفاع کانادا گفت که مرگ دویران در مورد تصمیم دولت مبنی بر گسترش مأموریت سربازان کانادایی در عراق تأثیر نمی‌‏گذارد.

۷ آوریل مأموریت شش ماهه‌‏ی کانادا برای کمک به عراق پایان می‎پذیرد و دولت کانادا از تمایل خود به تمدید زمان استقرار سربازانش در عراق خبر داده است.

در حال حاضر سربازان کانادایی به عنوان بخشی از نیروهای ائتلافی و به رهبری ایالات متحده در حال مبارزه با افراطیون شبه نظامی اسلامی عراق هستند. دولت کانادا امیدوار است که بتواند به تهیه‌‏ی جنگنده‌‏های سی‌‏اف ۱۸ و آموزش سربازان عملیات ویژه در عراق ادامه دهد.

کنی دراین خصوص گفت: «ما باور داریم که کانادا نقش مهمی در امنیت بین المللی دارد. از جمله این تهدیدات که کشور را تحت تأثیر قرار داده است، اعلام جنگ داعش با کانادا و حملات تروریستی صورت گرفته علیه شهروندان کانادا و تشویق افراطیون  حامی داعش است.»

وی پیوستن به متحدان کانادا را برای مقابله با داعش ضرورت امنیت ملی این کشور توصیف کرد.

مرگ جوزف دویران بار دیگر بحث تعهدات دولت هارپر برای جدا نگه داشتن نیروهای کانادا از عملیات جنگی را نیز به میان آورد.

در همین حین «استفان هارپر»، نخست وزیر کانادا اعلام کرد که مرگ دویران نشان داد که سربازان در عراق باید توسط نیروهای جدید جایگزین شوند.

پیش از این حزب آزادی‌‏خواه و دموکراتیک ضمن انتقاد از استقرار سربازان کانادایی در عراق بر استفاده از تلاش‌‏های بشر دوستانه برای حل مشکلات تأکید داشتند. دولت کانادا هم به رخ ندادن درگیری‌‏های زمینی در عراق قول داده بود؛ با این وجود از ماه ژانویه بین سربازان کانادا و داعش درگیری‌‏هایی ایجاد شده است.

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *