logo_eet

بررسی مخفیانه صدها برگه رأی مشکوک به تقلب مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ در جورجیا

مشکوک سال گذشته، پس از اینکه ناظران در چندین شهرستان فولتون، جورجیا، شهادت دادند که آرای پستی برای جو بایدن به نظر می‌رسید از طریق دستگاه
(Megan Varner/Getty Images)

سال گذشته، پس از اینکه چند تن از ناظران انتخاباتی شهرستان فولتون، جورجیا، شهادت دادند که آرای پستی برای جو بایدن به نظر می‌رسید از طریق دستگاه فتوکپی تولید شده‌اند، محققان ایالتی مهر و موم یک جعبه مشکوک را مخفیانه شکستند و صدها برگه رای دارای علائم تقلب را مورد بازرسی قرار دادند. شرکت تحقیقاتی ریل کلیر به‌طور ویژه در جریان این موضوع قرار گرفت.

در همان زمان، یک خبرنگار افشاگر به ریل کلیر اطلاع داد که بازرسان ایالتی او را تحت فشار قرار داده‌اند مشاهدات خود و دیگر شاهدان را کتمان کند؛ منظور از مشاهدات، آن آرای پستی بودند که در طول بازشماری دستی نوامبر گذشته به صورت غیرمعمول «دست نخورده» بودند.

سوزی وویلز که ید طولایی در مدیریت صندوق‌های اخذ رأی فولتون دارد، درمورد رأی‌های مشکوک شهادت داده است و مسئولان ذی‌ربط از همین شهادت برای دسترسی به صندوق‌های رأی مشکوک بهره بردند. او در این زمینه گفت: «من حس کردم شدیداً تحت نظر هستم.»

با اینکه بایدن با اختلاف ۱۲ هزار رأی موفق به کسب پیروزی در ایالت جورجیا شد، اما مسئولان مربوطه هرگز تحقیقات خودشان را رسانه‌ای نکردند یا موضوعی را با ناظرین رأی‌گیری در میان نگذاشتند.

مقامات دولتی هم‌چنین این موضوع را با قاضی در میان نگذاشتند؛ هر چند که قاضی در ماه ژانویه دستور داد که از آرا محافظت شود. وکیل مدافع دفتر وزیر امور خارجه، برد رفنسپرگر، در بیانیه‌ای نُه صفحه‌ای از قاضی دادگاه عالی، برایان آمرو خواست تا درخواست بررسی مجدد رأی‌ها را نادیده بگیرد و آن را در حد یک بازپرسی قانونی بداند.

فرانسس واتسون، محقق ارشد دفتر وزیر امور خارجه، در بیانیه‌ای برای ریل کلیر تأیید کرد که اوایل سال جاری، بازرسان را به فولتون فرستاد تا دسته‌های رأی‌گیری‌های مهر و موم شده را بررسی کنند. ناظران دخیل در شمارش دستی که نوامبر ماه گذشته صورت پذیرفت، رأی‌گیری‌ها را خلاف قانون دانستند و نتایح به نفع بایدن را پر از حباب دانستند. اما مسئولان جورجیایی اعلام کردند که هیچ رأیی مطابق با این توصیف وجود ندارد.

او گفت: «بازرسان ما چیز خاصی را هنوز پیدا نکرده‌اند. البته، تفحص هنوز ادامه دارد. حال، این پرسش برای ناظران مطرح شده است که چرا مسئولان ایالت جورجیا هنوز فعالیت‌های خودشان را در این زمینه به دادگاه گزارش نداده‌اند و این ترس وجود دارد که مبادا مداخله‌ای در کار بوده باشد. طرح دعوی دادگاه این است که باید تکلیف آن ۱۴۷ هزار رأی غیابی در انتخابات ۲۰۲۰ شهرستان مشخص شود.

گارلاند فاواریتو که از قدیم‌الأیام ناظر رأی‌گیری‌ در جورجیا بوده و سایت VoterGA.org را تأسیس کرده است، بر این باور است که مسئولان ایالتی نتوانسته‌اند به قاضی ناظر، درمورد این پرونده، اطلاعات کافی دهند. او معتقد بود که زنجیره حضانت رأی‌ها به شکل درستی انجام نشده است. فاواریتو گفت: «اگر دفتر وزیر امور خارجه این کار را کرده است، بحث مداخله در روند رأی‌گیری و نقض قوانین ایالت جورجیا مطرح می‌شود. این کار باعث می‌شود رسیدگی به رأی‌های مشکوک از جانب مسئولان واجد شرایط به خوبی انجام نشود. او هم‌چنین به این موضوع اشاره کرد که قاضی آمرو در ماه ژانویه، رأی‌ها را به محافظت خودش درآورده بود. «آن‌ها مجبور خواهند شد طبق دستور دادگاه، رأی‌هایی که هرگز مورد بررسی قرار ندادند، از مهر و مو دربیاورند و به شکایت موجود رسیدگی کنند.»

به نظر می­رسد دفتر رفنسپرگر تأیید می‌کند که هنگام دستور آمرو برای توقف بررسی آرا، هنوز آن‌ها به صورت محرمانه، مهر و موم بودند.

نمایندگان رفنسپرگر در خلاصه پرونده‌ای که در ماه آوریل تحویل قاضی دادند، این چنین آورده‌اند: «امنیت و محرمانه بودن رأی‌ها کاملاً حفظ می‌شود. و دادگاه باید اعطای دسترسی به شاکیان پرونده آرای جورجیا احتیاط به خرج بدهد، چون آن‌ها باید محرمانه بمانند. در صورتی که دست شاکیان به آرای مد نظر برسد، یه جنایت رخ خواهد داد.»

دفتر رفنسپرگر به پرسش‌های مربوط به این موضوع  پاسخی نداده است که که چرا دادگاه را در جریان تحقیقاتش نگذاشت. گرچه، آن‌ها تأیید کردند که این اولین بار از زمان بررسی آرا – از اوایل ژانویه – است  که چنین موضوعی رسانه‌ای می‌شود. قاضی آمرو به این درخواست پاسخی نداده است.

بایدن به لطف پیروزی آخر وقت آرای پستی فولتون و دیگر سنگرهای امن دموکرات‌ها، با اختلاف نزدیک، به پیروزی رسید. این تداخل این افشاگری که مقامات ایالت جورجیا، از قبل، آرای مشکوک را مورد بررسی قرار داده‌اند با اخراج مدیران حوزه‌های رأی‌گیری که حرف از آرای مشکوک به میان آوردند، نقص امنیتی بود که مسئولان شهرستان فولتون به طور شبانه‌روز در حال محافظت از آن بودند. به علاوه، می‌توان به تلاش یازده‌ساعته مقامات این شهرستان برای در نظر نگرفتن دستور دادگاه مبنی بر بررسی آرای مشکوک – که بسیاری از آن‌ها از آتلانتا بودند و زنجیره حضانت‌شان به شکل رمزآلودی رعایت نشده بود – اشاره کرد.

مطالب دیگر:

اهداف پشت جنبش «بودجه پلیس را قطع کنید»

معانی متعدد ازدواج: حکمت چند صد ساله

گوینده اخبار محلی سی بی اس تهدید کرد که اطلاعات افشاگرانه‌ای را در اختیار پروژه وریتاس قرار خواهد داد

مطالعات نشان می‌دهد داروی ایورمکتین تأثیر قابل توجهی در کاهش مرگ و میر کووید۱۹ دارد

اخبار مرتبط