Search
Asset 2

مصرف آب را کاهش دهیم

کم آبی در ایران سد لار
(HAMIDREZA DASTJERDI/AFP/Getty Images)

 

 نخستین همایش ملی اقتصاد آبِ، روز سه شنبه ۵ مرداد ماه به منظور تبادل نظر در تأمین آب  شرب مردم  ایران در برج میلاد تهران برگزار شد.

حمید چیت‌‏چیان وزیر نیرو، حیات، تمدن و بقای ایرانی را به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید دانسته ومعتقد است  تأمین آب شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است و در حال حاضر در ایران بیش از ۸۶ درصد از منابع آب جدیدپذیر استفاده می‌‏شود در حالی که استفاده بالای ۴۰ درصد از این منابع بر اساس استانداردهای جهانی به معنی قرار داشتن  در وضعیت بحرانی است.

در سال‌های اخیر پدیده خشکسالیِ، تأثیراتی در میزان شدت  بارندگی داشته است و همچنین افزایش گرمای هوا موجب شده میانگین تبخیر آب بالا رود.

به گفته وزیر نیروی ایران، «علیرغم ساخت سدهای مختلف، باز هم برای تأمین آب شرب مردم با مشکل مواجه هستیم و در این شرایط، مجبور به اجرای پروژه‌های بزرگی برای انتقال آب شرب هستیم که هزینه‌های سنگینی دارد.همچنین آب بعضی از مناطق موادی مانند نیترات و فلزات سنگین دارد که قبل از انتقال باید با صرف هزینه های زیاد تصفیه شود.»

معضلات و درگیری‌های اخیر جمعیت امروزی ایران بر سر آب به یک بحران عمومی تبدیل شده است. به همین دلیل اقدام بر صرفه جویی آب نه تنها هزینه آب بهای مصرفی شما را کاهش می‌دهد بلکه به آیندگان هم حق استفاده از این نعمت خددادی را خواهد داد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی