logo_eet

مطالعات جدید: مراقب چاقی باشید، افراد خیلی چاق سه سال زودتر می‌‌‏میرند

چاقی و اضافه وزن
(Robyn Beck,Ronaldo Schemidt,Paul Ellis/AFP/Getty Images)

 

اضافه وزن داشتن ممکن است به قیمت زندگیتان تمام شود. دانشمندان می‌‌‏گویند افرادی که اضافه وزن دارند یکسال زودتر از افراد عادی و افراد خیلی چاق تا سه سال زودتر از موعد مقرر می‎میرند.

پزشکان بر اساس مطالعات قبلی مدت‌‌‏ها پیش هشدار داده بودند که داشتن اضافه وزن می‌‌‏تواند به عوارضی چون بیماری‌‌‏های قلبی، سکته مغزی و سرطان منجر شود؛ اما در حال حاضر دریافتند که اضافه وزن می‌‌‏تواند از عمر افراد چاق بکاهد.

در مطالعه جدید، محققان اطلاعات مربوط به حدود ۴ میلیون بزرگسال غیر سیگاری را از سال ۱۹۷۰ تا سال گذشته در ۳۲ کشور جمع آوری و بررسی کردند. در این تحقیقات خطر مرگ افراد با توجه به BMI یا همان شاخص توده بدنی- اندازه گیری چربی بدن براساس قد و وزن افراد- مورد بررسی قرار گرفت.

BMI ، با اندازه ۱۸.۵ تا ۲۵ نرمال در نظر گرفته شد و اندازه ۲۵-۳۰ و ۳۰-۳۵ چاق و بیش از ۴۰ به شدت چاق در نظر گرفته شد. فردی با قد ۱۵۲ سانتیمتر یا کمتر و وزن ۷۹ کیلوگرم یا بیشتر چاق در نظر گرفته می‌‌‏شود.

«ریچارد پتو» از دانشگاه آکسفورد، یکی از محققان این مطالعه، گفت: «افرادی که اضافه وزن دارند یک سال و افرادی که به طور متوسط چاق هستند ۳ سال از زندگی خود را از دست می‌‌‏دهند. مطالعه قبلی نشان داده است که افرادی که به شدت چاق بودند ممکن است تا ۸ سال از زندگی خود را از دست بدهند.»

این مطالعه همچنین نشان داد که چاق بودن برای مردان خیلی خطرناک تر از چاقی زنان است.

پتو گفت: «خطر مرگ زودرس برای مردان چاق حدود سه برابر بیشتر از زنانی  است که دچار اضافه وزن شدند.

به گفته وی مردان به طور کلی بیشتر در معرض مرگ زودهنگام قرار دارند و وقتی چاقی به این معادله اضافه شود، آن را سریعتر هم می‌‌‏کند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۱۵ درصد از زنان در سراسر جهان و ۱۱ درصد از مردان چاق هستند. به طور کلی، این سازمان تخمین می‌‌‏زند که بیش از ۱ میلیارد بزرگسال اضافه وزن دارند و ۶۰۰ میلیون نفر دیگر چاق هستند.

اضافه وزن پس از سیگار کشیدن به عنوان یکی از علت‌‌‏های مرگ زودرس افراد در شمال امریکا و اروپا محسوب می‌‌‏شود؛ سیگار کشیدن باعث مرگ زودرس حدود یک چهارم افراد شده است در حالی که اضافه وزن به مرگ زودرس ۱۴ تا ۲۰ درصد افراد منجر شده است.

پتو اذعان کرد کار بیشتری برای کمک به افراد چاق نیاز است؛ چراکه از دست دادن حتی چند کیلو و نگه داشتن وزن کار دشواری است.

وی همچنین گفت: «راه آسان‎تر این است که به مردم توصیه کنند که تلاش کنند در وهله اول چاق نشوند به خصوص پیش از سن بلوغ.»

«تم فرای»، سخنگوی انجمن ملی افراد چاق بریتانیا، گفت که مطالعه جدید اثبات وجود خطرات زیاد چاقی است.

فرای گفت: «ما می‌‌‏گوییم که اگر افراد مواظب وزن خود نباشند، آنگاه اضافه وزن آن‌‌‏ها را خواهد کشت. اگر نمی‌‌‏خواهید زودتر بمیرید پس باید قدمی برای کاهش وزنتان بردارید.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *