Search
Asset 2

مهلت یک‌‌‏ ساله دولت به بی‌‌‏سوادان ایرانی‌‌‏

epochtimes

بی‌‏سوادان ایرانی چنانچه تا پایان سال ۱۳۹۴ باسواد نشوند، از ابتدای سال ۹۵ با برخی محدودیت‌‏های اجتماعی مواجه خواهند شد.

«علی باقرزاده»، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس نهضت سواد آموزی، گفت: «اعطای گواهینامه‌‏ی رانندگی، پروانه‌‏ی کسب و دریافت مستمری از کمیته امداد و بهزیستی از سال ۹۵ به افراد بی‌سواد ممنوع می‌شود.»

برهمین اساس دولت برای با سواد کردن این افراد سیاست‌‏ها‌‏ی تشویقی اعمال کرده است.

به گفته رئیس نهضت سواد آموزی، سیاست‌‏ها‌‏ی اعمال شده از سوی دولت شامل رایگان بودن سواد آموزی برای همه در سال ۹۴، رایگان بودن لوازم التحریر و کتاب و پرداخت ۱۰ درصدی هزینه‌‏ی رفت وآمد می‌‏شود.

بنابر آمار‌‏ها‌‏ی سال ۱۳۹۰، در ایران حدود ۱۰ میلیون نفر بی‌سواد بالای ۶ ساله وجود دارد. براساس همین آمار گروه سنی  ۱۰ تا ۴۹ ساله ۳۸ درصد بی‌‏سواد مطلق را تشکیل می‌‏دهند. حدود ۱۱ میلیون نفر نیز کم سواد هستند.

باقرزاده اظهار داشت، بیشتر بی‌‏سوادان ایران بالای ۵۰ ساله بوده و دوسوم آنان زن هستند، اما در این طرح بناست تا بیشتر، افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله زیر پوشش قرار گیرند. وی همچنین گفت که شناسایی این افراد کار ساده‌‏ای نیست و مشکلات بسیاری در این خصوص وجود دارد.

به گفته‌‏ی این مقام مسئول، دولت همچنین برای ریشه‌‏کن کردن بی‌‏سوادی در این کشور به ۱۷۵۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، اما بودجه‌‏ی لازم به این کار اختصاص داده نشده است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی