Search
Asset 2

مکیدن انگشت و جویدن ناخن، عاداتی بد با پیامدی خوب!

1386455236_72f16faf1d_o-676x450

تمایل به مکیدن انگشت از دوران جنینی در انسان وجود دارد. پس‌‏از تولد هنگامی که نوزاد انگشت شست خود یا پستانک را می‎‌‏مکد، گریه‌‏اش آرام می‌‏شود و به همین سبب والدین معمولا از این عادت استقبال می‌‏کنند. اما با بزرگتر شدن کودک مکیدن انگشت شست و یا جویدن ناخن‌‏ها دیگر عاداتی بد و ناپسند تلقی می‌‏شوند.

مکیدن انگشت می‌‏تواند مانع رشد صحیح دندان‌‏ها شده و کودک در سنین بالاتر ممکن است به ارتودنسی نیاز پیدا کند. این تنها عادت کودکان نیست. بسیاری از بچه‌‏ها و یا حتی بزرگسالان عادت دارند ناخن‌‏های خود را بجوند، اما هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش دائما میکروب‌‏‌‏ها را داخل دهان خود ببرد.

این بسیار طبیعی‌‏ است که والدین سعی کنند مانع این رفتار فرزندان شوند، اما تحقیقات نشان داده این عادات چندان هم بد نیست و می‌‏تواند نتیجه مثبتی هم به همراه داشته باشد.

براساس پژوهشی که اخیرا در مجله طب اطفال (Pediatrics)  منتشر شده، کودکان و نوجوانانی که انگشت شست خود را می‌‏مکند و یا ناخن‌‏هایشان را می‌‏جوند، کمتر در معرض ابتلا به آلرژی قرار دارند.

محققان نیوزلندی عادات و روند سلامت هزار کودک متولد سال‌‏های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ را طی  پنج دهه تحت نظر قرار دادند.

محققان پس‌‏از پرسش از والدین در مورد این‌‏که آیا آنها در سنین پنج، هفت، نه و یازده سالگی عادت به مکیدن انگشت شست و یا جویدن ناخن‌‏ داشته‎‌‏اند یا خیر، روی پوست شرکت کنندگان در ۱۳ سالگی و پس از آن در ۳۲ سالگی، تست آلرژی انجام دادند.

همچنین فاکتورهایی مانند تغذیه کودک با شیر مادر و نیز وجود حیوانات خانگی نیز در نظر گرفته شدند.

بر اساس یافته ها، کودکانی که عادت به مکیدن هردو انگشت شست خود و نیز جویدن ناخن‌‏هایشان را داشتند، در سنین جوانی کمتر از سایرین به آلرژی مبتلا می‌‏شدند.

افرادی که دست‌‏کم یکی از این دو عادت را داشتند ۴۰ درصد کمتر از دیگران در بزرگسالی دچار آلرژی شدند. این بدان معناست که عادات «بد» در واقع ممکن است از بروز آلرژی در مراحل بعدی زندگی جلوگیری کند.

در حقیقت این پدیده را می‌‏توان این‌‏طور تعبیر کرد که کودکانی که بیشتر در معرض میکروب یا گرد و خاک قرار دارند، سیستم ایمنی بدنشان تدریجا مقاوم‌‏تر شده و سیستم ایمنی بدن کودکانی که کمتر در معرض این عوامل هستند، ضعیف‌‏تر بوده و شخص آسان‌‏تر دچار آلرژی می‌‏شود.

البته این بررسی به این معنا نیست که به کودکان اجازه دهیم انگشت خود را بمکند و یا ناخن‌‏هایشان را بجوند؛ اما بد نیست بدانیم اگر کودک گاهی اوقات این کار را انجام داد، چندان هم مضر نیست.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی