Search
Asset 2

نابودی یک ستاره توسط سیاه‌‏چاله در انیمیشن فوق‌العاده ناسا

nasa
اسکرین‌شات ناسا
nasa
اسکرین‌شات ناسا

یک انیمیشن فوق‌العاده که توسط ناسا تهیه شده نشان می‌دهد که چگونه یک سیاه‌چاله ستاره‌‏ای را نابود می‌کند.

این ویدئو که هفته پیش منتشر شد، زمانی را نشان می‌دهد که یک ستاره خیلی نزدیک به تکینگی (سیاه‌چاله) حرکت می‌کند.

 

 

ناسا می‌گوید: «در این رویداد که «اختلال جذر و مدی» نامیده می‌شود، برخی از بقایای ستاره با سرعت بالا به بیرون پرتاب می‌شود، در حالی‌که بقیه آن به داخل سیاه‌چاله سقوط می‌کند. این رویداد تشعشعات متمایزی از اشعه ایکس را تولید می‌کند که ممکن است برای چندین سال دوام داشته باشد.»

ناسا در ادامه افزود: «رصدخانه اشعه ایکس ناسا ‌قطعاتی از اطلاعات مربوط به «رویداد تداخل جذر و مدی» را در نوامبر ۲۰۱۴ به دست آورد. این واقعه نزدیک یک سیاه‌چاله با جرم عظیمی که معادل چندین میلیون برابرجرم خورشید تخمین زده می‌شود، در مرکز پی‌جی‌سی ۰۴۳۲۳۴، که یک کهکشان با ۲۶۰ میلیون سال نوری فاصله است، رخ داد.»

ناسا می‌گوید: «در جریان رویداد اختلال جذر و مدی، رشته‌های حاوی جرم ستاره به سمت سیاه‌چاله سقوط می‌کند. در نهایت این رشته‌های گازی شکل به صورت یک دیسک داغ و روان که با اشعه ایکس می‌درخشد، ادغام می‌شود. با شکل‌گیری دیسک، حرارت ناحیه مرکزی آن به طور عظیمی بالا می‌رود؛ که به نوبه خود جریانی از مواد را که به آنها «باد» گفته می‌شود، به خارج از دیسک می‌فرستد.»

ناسا از این رویداد برای امتحان مدل‌های مختلف که نشان می‌دهد سیاه‌چاله چگونه محیط اطراف خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد، استفاده کرده است.

‌اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی