Search
Asset 2

ناسا در صدد تأیید کشف آب در مریخ

مارس مریخ
(NASA/Greg Shirah)
مارس مریخ
(NASA/Greg Shirah)

 

 روز دوشنبه ناسا از کشف بزرگی درباره «راز مریخ» پرده برداشت. ناسا این یافته را که احتمالا مربوط به وجود آب در مریخ است، کشف مهم علمی نامید.

زمانی بسیار طولانی است که گمان می‌‏رود بر روی سطح مریخ آب وجود ندارد؛ این برداشت به دلیل ترکیبی از هوای یخبندان و فشار پایین اتمسفر در مریخ است که باعث کاهش گستره دمایی می‌‏شود که H2O را در وضعیت مایع نگه می‌‏دارد. فشار جوی در مریخ بسیار پایین است، به طوری که یخ اغلب بدون عبور از حالت مایع تبخیر می‌‏شود.

وجود آب در سیاره مریخ با این سوال گره خورده است که آیا در این کره قرمز، حیات وجود داشته است؟ آب مایع و ترکیبات آلی که اواخر سال گذشته در مریخ کشف شدند، دو عنصر اصلی وجود حیات است.

بقایای زمین شناسی مانند وجود بستر رودخانه و کانال ها بیانگر وجود آب در گذشته های دور در مریخ است، اما شواهد کمی از وجود آب در این دوره وجود دارد.

تحقیقات قرار است در مجله Nature Geoscience مننتشر شود، تجزیه و تحلیل داده‌‏های بصری جمع آوری شده توسط مدارگرد شناسایی مریخ نشان می‌‏دهد که خطوط شیب دار در محدود زمانی معین که در دهانه مریخ در طول گرم ترین ماه از سال مشاهده می‌‏شوند، در واقع ناشی از آب رودخانه هایی است که دارای نمک زیاد هستند.

در تحقیقات آمده است: « در زمان های زیادی بر روی سطح کنونی مریخ آب خالص به شدت تبخیر یا منجمد شده است. با این حال آب شور در مقایسه با آب خالص با توجه به نقطه انجماد پایینتر و سرعت تبخیر به مراتب کمتر فرار است.»

«نمک‌‏های مختلفی همچون سولفات، کلرید و پرکلراتها از راه دور و در محل بر سطح مریخ شناخته شده است، این نمک ها قادرند نقطه انجماد آب را تا دمای ۸۰ در جه کلوین کاهش دهند.»

اگر چه تجزیه و تحلیل‌‏ها وجود آب را بر سطح مریخ تایید می‌‏کند ولی نویسندگان مقاله در مورد منبع وجود آب مردد بوده و سه امکان برای آن ارائه کردند: ذوب شدن یخ رو و زیر سطح، رسوبات نمک حاصل از جذب رطوبت اتمسفر و تخلیه فصلی سفره های آب محلی.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی