logo_eet

نتیجه‌ی یک مطالعه‎ی علمی بر روی ۲۰۰۰ بیمار: زندگی پس از مرگ حقیقت دارد

نتیجه‌ی یک مطالعه‎ی علمی بر روی ۲۰۰۰ بیمار: زندگی پس از مرگ حقیقت دارد (Shutterstock)
نتیجه‌ی یک مطالعه‎ی علمی بر روی ۲۰۰۰ بیمار: زندگی پس از مرگ حقیقت دارد (Shutterstock)
نتیجه‌ی یک مطالعه‎ی علمی بر روی ۲۰۰۰ بیمار: زندگی پس از مرگ حقیقت دارد (Shutterstock)

 

جهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، داستانهایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گردآوری کرده تا راه را برای باور مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آنها واقعیت دارند؟ تصمیم با خود شماست.

در بزرگ‌ترین مطالعه‌ی مربوط به مرگ، دانشمندان دریافتند که هوشیاری و آگاهی حتی بعد از توقف فعالیت مغز ادامه دارد. شواهد به‌دست آمده از این پژوهش، توسط محققان دانشگاه «ساوتهمپتون» انجام و در مجله‌ی «احیا» انتشار یافته است.

دکتر «سام پرنیا»، پژوهش‎گر ارشد این مطالعه اظهار داشت: «برخلاف تصور، مرگ، در لحظه‎ای مشخص و دقیق اتفاق نمی‎افتد؛ بلکه یک فرآیند قابل برگشت است که بعد از توقف عملکرد قلب، شش‌ها و مغز بر اثر یک بیماری وخیم یا تصادف رخ می‎دهد. اگر تلاش‎ها برای لغو این فرآیند موفقیت‌آمیز باشد، به آن «ایست قلبی» می‎گوییم و اگر ناموفق باشد، آن را «مرگ» می‎نامیم.»

نزدیک‎به ۴۰ درصد از مصاحبه‎شوندگانی که دچار ایست قلبی (مرگ بالینی) شده‎اند، تجاربی از نوعی آگاهی و هوشیاری را به‎خاطر می‎آورند.

گوناگونی تجربه‎های نزدیک به مرگ

در پژوهش «آگاهی» (آگاهی در حین عملیات احیا) سعی‎بر این بود تا از روش‎های علمی برای بررسی تجاربی که به‎طور معمول با اصطلاحات مبهمی هم‎چون تجربه‌‏ی نزدیک به مرگ‌‏ (NDE) و تجربه‌‏ی خروج از بدن‎ (OBE) توصیف می‎شود، استفاده شود.  در این پژوهش، محققان با ۲۰۶۰ بیمار از ۱۵ بیمارستان در استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده که از ایست قلبی نجات یافته بودند، مصاحبه کردند.

دکتر پرنیا اظهار داشت: «در این مطالعه قصد داشتیم از بارعاطفی تجربه‎ی نزدیک‎به مرگ که به سختی قابل تعریف است، فراتر برویم تا به‎طور عینی بفهمیم چه اتفاقی بعد از مرگ می‎افتد.»

محققان متوجه شدند که ۳۹ درصد از نجات‎یافتگان، حسی از «آگاهی» بعد از ایست قلبی داشته‎اند. اما بسیاری نیز خاطره‎ی خاصی مرتبط با این احساس نداشتند.

به‎گفته‎ی دکتر پرنیا: «این نشان می‎دهد که ممکن است بیش‎تر افراد در آغاز، فعالیت ذهنی داشته باشند اما پس‌از  بهبودی از صدمات ناشی‎از ضربه‎ی مغزی یا مصرف دارو‌های آرام‌بخش، خاطرات خود را از‎دست بدهند.»

از میان افرادی که احساسی از آگاهی را تجربه کردند، تنها ۲ درصد تجربه‎ی خروج از بدن مثل دیدن یا شنیدن اتفاقاتی که در اطراف بدن‎شان رخ می‎دهد، را گزارش دادند . ۹ درصد تجربه‎ی نزدیک به مرگ را گزارش دادند مثل احساس گرما یا وجود نور. با این حال، ۴۶ درصد تجربه‎ای غیر از NDE و OBE مثل احساس ترس و آزاردگی  داشتند.

تأیید بالینی تجربه‎ی خروج از بدن

شاید بارزترین یافته‎ی این مطالعه، تأیید بالینی OBE برای اولین‎بار باشد. در این مورد، یک مددکار اجتماعی ۵۷ ساله، به‎درستی چیزهایی را که پس‌از توقف عملکرد مغزش در اطراف او اتفاق افتاد، گزارش داد.

به‌گفته‌ی دکتر پرنیا: «این مورد از این جهت حائز اهمیت است که اغلب تجربه‎های مربوط به مرگ، توهماتی پنداشته می‌شوند که چه بعد از توقف قلب و چه بعد از شروع دوباره‌ی آن، به یک اتفاق «واقعی» مربوط نمی‌شوند.»

«در این مورد،  به نظر می‎رسد در زمان توقف قلب، خودآگاهی و هوشیاری سه دقیقه طول کشیده است؛ که این امر پر از تناقض است؛ زیرا معمولاً عملکرد مغز در ۲۰ تا ۳۰ ثانیه پس‌از توقف قلب متوقف می‌شود و تا زمانی که عملکرد قلب ازسر گرفته نشود، مغز به‎کار نمی‎افتد. به‎علاوه در این مورد خاطرات دقیقی از آگاهی بصری مطابق با وقایع تأیید شد.»

خاطرات این مرد به‎قدری دقیق بود که به محققان کمک کرد تا تجارب او را دقیقاً به‎لحاظ زمانی در جای خود قرار دهند.

دکتر پرنیا اظهار داشت: «این مرد هر چیزی را که در اتاق اتفاق افتاد، توصیف کرد؛ اما مهم‎تر این‎که او از دستگاهی صدای دو بوق را با وقفه‎ای سه دقیقه‎ای شنید. بنابراین توانستیم مدت زمان این تجربه را بسنجیم.»

«ظاهراً این مرد راست می‎گفت و هر آن‎چه که او گفته بود، واقعاً اتفاق افتاده بود.»

اپک‎تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «نتیجه‌ی یک مطالعه‎ی علمی بر روی ۲۰۰۰ بیمار: زندگی پس از مرگ حقیقت دارد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *