logo_eet

نخست وزیر چین از کانادا دیدار می‌‌‏کند

«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا همراه با «لی کچیانگ»، نخست وزیر چین، در کنفرانسی مطبوعاتی ۳۱ اوت در پکن، چین.  (Lintao Zhang/Getty Images)
«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا همراه با «لی کچیانگ»، نخست وزیر چین، در کنفرانسی مطبوعاتی ۳۱ اوت در پکن، چین. (Lintao Zhang/Getty Images)
«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا همراه با «لی کچیانگ»، نخست وزیر چین، در کنفرانسی مطبوعاتی ۳۱ اوت در پکن، چین.  (Lintao Zhang/Getty Images)
«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا همراه با «لی کچیانگ»، نخست وزیر چین، در کنفرانسی مطبوعاتی ۳۱ اوت در پکن، چین. (Lintao Zhang/Getty Images)

تنها چند هفته پس از سفر «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا به چین، «لی کچیانگ»، نخست وزیر چین، خواهان سفر به کانادا شده است. وی طی از دیروز ۲۱ سپتامبر تا ۲۴ سپتامبر در کانادا خواهد بود.

لی در اتاوا و مونترال توقف خواهد کرد و برنامه سفر وی در ۲۲ سپتامبر با توجه به یک وب سایت چینی زبان، دیدار از پارلمان هیل و موزه تمدن کانادایی در اتاوا است.

لی پس از پایان سفر به نیویورک به منظور شرکت در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به کانادا می آید. وی پس از کانادا، دیداری رسمی از کوبا خواهد داشت.

دیدار لی از کانادا همراه با ملاقات وی با ترودو و دیگر مقامات و حول محور روابط کانادا و چین خواهد بود. وی همچنین برای ملاقات با اعضای جامعه تجاری و جامعه چینی- کانادایی به مونترال سفر خواهد کرد.

با توجه به بیانیه منتشر شده از دفتر ترودو، نخست وزیرهای کانادا و چین طی دیدار بر «چگونگی گسترش رابطه دو کشور و ایجاد فرصت‎های جدید برای طبقه متوسط و کلیه افراد دست اندرکار در زمینه‌‌‌‌‏هایی چون تجارت و سرمایه گذاری و همچنین بر افزایش همکاری‌‌‌‌‏های زیست محیطی، قانونی و قضایی بین دو کشور و مبادلات فرهنگی» تمرکز خواهند کرد.

حین سفر ترودو در چین نیز دو کشور توافقی مبنی بر امکان معامله تجاری آزاد و همچنین بررسی معاهده استرداد دو جانبه برای تسهیل در بازگشت مقامات فاسد فراری چین که در کانادا باقی ماندند، انجام داده‌‌‌‌‏اند.

بازدید لی از کانادا چند روز پس از آزادی و اخراج «کوین گرت» از چین اعلام شد. گرت یکی از شهروندان کانادایی است که در چین به مدت دو سال به اتهام جاسوسی بازداشت شد. به گزارش سی‌‌‌‌‏بی‌‌‌‌‏سی، استفان دیون، وزیر امور خارجه تاکید کرده است که تاکنون کانادا به دلیل آزادی گرت، هیچ امتیازی به چین نداده است.

دیون در پاسخ به این سوال که آیا کانادا معامله‌‌‌‌‏ای برای بازگشت گرت دارد، گفت: «این روش نخست وزیرنیست.»

در حال حاضر اعضای خانواده شهروندان کانادایی که در چین بازداشت شدند از مقامات کانادا برای آزادی، درخواست کمک کرده‌‌‌‌‏اند. اعضای خانواده ۱۲ کانادایی در چین به دلیل تمرین فالون گونگ که یک تمرین مدیتیشن معنوی است به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته و بازداشت شده‌‌‌‌‏اند.

به همین دلیل برای بالا بردن سطح آگاهی مردم کانادا، تمرین کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) با مجوز دولت به مکان‌‌‌‌‏های مختلفی در کانادا سفر کرده و در مورد وضعیت این زندانیان و برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی فالون گونگ در چین اطلاع رسانی می‌‌‌‌‏کنند.

تور سفر این افراد با خودرو به سراسر کانادا، در ماه ژوئیه، پس از انتشار گزارش جدیدی که خبر از افزایش تعداد پیوند عضو بدن در چین از ۶۰ هزار به ۹۰ هزار مورد در هر سال که به مراتب بالاتر از چیزی که در ابتدا تصور می‌‌‌‌‏شد، راه اندازی شده است. منبع اصلی اندام، با توجه به این گزارش، تمرین کنندگان فالون گونگ هستند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *