Search
Asset 2

نقش آلودگی هوا در زایمان زودرس

نقش آلودگی هوا در زایمان زودرس (PETER PARKS/AFP/Getty Images)
نقش آلودگی هوا در زایمان زودرس (PETER PARKS/AFP/Getty Images)
نقش آلودگی هوا در زایمان زودرس (PETER PARKS/AFP/Getty Images)

نقش آلودگی هوا در زایمان زودرس در سمینار «تاثیر عوامل زیست محیطی در بروز بیماریهای غیرواگیر» که سه‌شنبه ۲۲ مهرماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، بررسی گردید.

در این سمینار «پیام دادوند»، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی محیط زیست بارسلون اسپانیا (CREAL) زایمان زودرس و کاهش وزن جنین را یکی از عوارض ناشی از آلودگی هوا ذکر کرد.

وی در این زمینه گفت: «نتایج تحقیق برروی سه میلیون مادر باردار در دنیا بیان‌گر آن است که افزایش هر ۱۰ میکروگرم ریزگردها و آلودگی هوا، شانس تولد نوزاد با وزن کم را سه درصد افزایش می‌‌‌‌‏دهد و از وزن نوزاد سه گرم می‌‌‌‌‏کاهد.»

پیام دادوند تغییر در عملکرد ریه و جفت باردار و انعقاد پذیری خون، تاثیر بر انتقال اکسیژن و مغذی‌ها به جنین و در نتیجه بالارفتن احتمال زایمان زودرس برای مادر باردار را از عوارض آلودگی هوا دانست.

به گفته‌‌‌‌‏ی وی و بر‌‌‌‌‏اساس تحقیقات، آلودگی هوا  از مغز تا ریه جنین و بر روی رشد و نمو آن تاثیر دارد.

عضو هیئت علمی CREAL همچنین افزایش دمای محیط، کمبود فضای سبز و اشعه‌‌‌‌‏ی ماوراء بنفش را از عوامل زیست محیطی ذکر کرد که می‌‌‌‌‏تواند بر سلامت مادر، رشد جنین و دوره‌‌‌‌‏ی بارداری تاثیرگذار باشد.

پیام دادوند از اجرای طرح «مطالعه اپیدمیولوژیک (همه گیر شناسی) همگروهی آینده نگر در ایران» خبر داد.

به گفته‌ی وی دراین طرح تحقیقاتی حدود ۱۰۰ هزار نفر در نقاط مختلف ایران ازجمله ۹ هزار نوجوان ۱۵ تا ۱۶ ساله و ۲۰ تا ۳۰ هزار زن باردار در زمینه‌‌‌‏های رشد و نمو، سلامت و تاثیر عوامل محیطی مورد بررسی قرار می‌‌‌‌‏گیرند.

این کار تحقیقاتی هم‌اکنون در مرحله‌‌‌‌‏ی طراحی قرار دارد و قرار است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و  ۸ استان کشور انجام شود.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی