Search
Asset 2

نوردرمانی در درمان افسردگی شدید

(Bruno Vincent/Getty Images) نوردرمانی
(Bruno Vincent/Getty Images) نوردرمانی
 (Bruno Vincent/Getty Images) نوردرمانی
(Bruno Vincent/Getty Images) نوردرمانی

احساس غم می کنید؟ اطلاعات جدید نشان می‌‌‏دهد که نوردرمانی در درمان افسردگی‌‌‏هایی که شدید هستند بیشتر از داروی پروزاک مؤثر است.

مقدمه:

نور درمانی پیشینه موفق و ثابت شده‌‌‏ای در درمان اختلال خُلقی فصلی دارد « اختلال خُلقی فصلی نوعی افسردگی است که از اواخر پاییز شروع شده، در طول زمستان ادامه داشته وهرساله در همان زمان تکرار می‌‌‏شود. این نوع افسردگی با سرما و تاریکی در این فصول مرتبط بوده و نوردرمانی یکی از راه‌‌‏های درمان آن است ». یک مطالعه جدید از دانشگاه بریتیش کُلُمبیا نشان می‌‌‏دهد که این نوع ساده و ایمنِ درمانی برای افسردگی شدید غیرفصلی هم مؤثر است. درحقیقت محققان نشان دادند که نوردرمانی بسیار مؤثرتر از داروی فِلوکستین « پروزاک » است. دستورالعمل اولیه‌‌‏‌‌‏ای که در مطالعات بالینی مورد استفاده قرار گرفت، استفاده از محفظه‌‌‏های نوری خاص محتوی لامپهای لوله‌‌‏ای فلورسنت با طیف نوری کامل در مقایسه با لامپهای مهتابی معمولی بود. به بیماران آموزش داده شد که روزانه حدود نیم ساعت صبح‌‌‏ها وغروب‌‌‏ها با فاصله ۹۰ سانتیمتری از منبع نوری بنشینند « در مجموع حدود سه ساعت ».

در محل‎‏هایی از منزل یا محل کارتان که زمان قابل توجهی را در آن سپری می‏کنید، لامپهایی که طیف نوری گسترده و کامل دارند را جایگزین  لامپ‏های حبابی استاندارد کنید.
در محل‎‏هایی از منزل یا محل کارتان که زمان قابل توجهی را در آن سپری می‏کنید، لامپهایی که طیف نوری گسترده و کامل دارند را جایگزین لامپ‏های حبابی استاندارد کنید.

اطلاعات زمینه‌‌‏ای:

در خلال فصل زمستان بیماران مبتلا به اختلال خُلقی فصلی به وضوح احساس افسردگی می‌‌‏کنند. این افراد معمولا کم تحرک هستند، زیاد می‌‌‏خورند و می‌‌‏خوابند و ولع شدیدی برای مصرف کربوهیدرات‌‌‏ها دارند. همین افراد در فصل تابستان پرتحرک بوده، سرخوش و پرانرژی هستند. اگرچه برای این اختلال دلایل متعددی مطرح هستند، به نظر می‌‌‏رسد که کمبود طیف کاملی از نورطبیعی منطقی‌‌‏ترین توضیح برای این اختلال است. اثرات ضد افسردگی نوردرمانی با طیف کامل، در مطالعات کنترل شده و نظارت شدهِ اختلال خُلقی فصلی نشان داده شده‌‌‏است. اینطوربه نظر ‌‌‏می‌‌‏رسد که اثرات ضد افسردگی نوردرمانی، به دلیل تولید و ترشح مقادیر کافی هورمون ملاتونین از غده صنوبری « پینه‌‌‏آل » بوده که منجر به استقرار مجدد ریتم شبانه‌‌‏روزی مناسب می‌‌‏گردد « ریتم طبیعی ترشح هورمون که هر روز اتفاق می‌‌‏افتد ».

اطلاعات جدید:

با سرپرستی دکتررِیموند لَم « پزشک متبحر در زمینه اختلال خُلقی فصلی و نوردرمانی »، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا به صورت اتفاقی ۱۲۲ بیمار مبتلا به افسردگی شدید را برای یکی از موارد نوردرمانی به تنهایی به مدت نیم ساعت در روز و یک دستگاه دارونما « که هیچ گونه نوری با طیف کامل را تدارک نمی‌‌‏دید »، و یا ترکیب نوردرمانی با فلوکستین  « پروزاک » به مقدار ۲۰ میلی‌‌‏گرم در روز و یک دستگاه دارونما به همراه پروزاک، انتخاب و ثبت‌‌‏نام کردند. به طور تقریبی برای هر یک از این چهار گروه حدود ۳۰ بیمار ثبت‌‌‏نام شد.

زمانی که مطالعه « با معیار داشتن افسردگی قابل توجه » شروع شد، تمام بیماران براساس دو نوع رده‌‌‏بندی متفاوت اچ دی اس و ام آ دی آر اس، نمره‌‌‏ای حدود ۲۰ و بالاتر داشتند. نوردرمانی شامل نیم ساعت مواجهه روزانه با محفظه نوری فلورسنت با طیف کامل، درست بعد از بیدار شدن از خواب بود. در پایان هشت هفته از دوره درمانی، تفاوت تغییرات نمره اولیه « ام آ دی آر اس » در بیمارانی که تنها نوردرمانی می‌‌‏گرفتند در مقایسه با آنهایی که تنها فلوکستین می‌‌‏گرفتند بسیارقابل توجه بود. رقم قابل توجهی درحدود ۴۳.۸ درصد ازبیمارانی که تحت نوردرمانی قرار گرفته‌‌‏بودند وارد مرحله بهبودی شدند درحالی‌‌‏که این رقم برای مواردی که تنها فلوکستین می‌‌‏گرفتند حدود ۱۹.۴ درصد بود. بهترین نتیجه در مقایسه با تمام گروه‌‌‏های درمانی در درمان ترکیبیِ فلوکستین با نوردرمانی دیده شد که حدود ۵۸.۶ درصد از بیماران وارد مرحله بهبودی شدند. این نتایج به وضوح نشان می‌‌‏دهد که نور درمانی دارای اثرات ضد افسردگی حتی بر موارد افسردگی شدید غیر فصلی است.

به عنوان روش جایگزین می‏توانید روزانه نیم ساعت از نور خورشید درفضای باز استفاده کنید.
به عنوان روش جایگزین می‏توانید روزانه نیم ساعت از نور خورشید درفضای باز استفاده کنید.

توصیه:

محفظه‌‌‏های نوری شبیه به آنهایی که درمطالعات آزمایشی بالینی مورد استفاده قرار گرفتند با قیمت ۶۹ تا ۱۹۹ دلار به صورت آنلاین در دسترس هستند. به عنوان جایگزین می‌‌‏توانید روزانه نیم ساعت از نور خورشید در فضای آزاد استفاده کرده و یا در محل‎‌‌‏هایی از منزل یا محل کارتان که زمان قابل توجهی را در آن سپری می‌‌‏کنید لامپهایی که طیف نوری گسترده و کامل دارند را جایگزین لامپ‌‌‏های حبابی استاندارد کنید.

از آنجایی‌‌‏که در فصل بروز این اختلال هستیم توصیه‌‌‏هایی دیگری را در اینجا برای شما آورده‌‌‏ایم.

مصرف مکمل‌‌‏های ملاتونین به تنهایی در بررسی بالینی آزمایشی، نتایج متفاوتی داده است. با این حال به نظر می‌‌‏رسد که تعدادی از افراد به دوزهای ۳-۲ میلی‌‌‏گرم ملاتونین در زمان خواب پاسخ مناسبی داده و ساعت بیولوژیک بدنشان مجددا تنظیم شده‌‌‏است. من پیشنهاد می‌‌‏کنم که نوع خاصی از ویتامین بی ۱۲ « متیل کوبالامین » با میزان ۵-۳ میلی‌‌‏گرم، را صبحها « ناشتا » مصرف کنید.

کاملا واضح است که ویتامین دی ۳ برای عملکرد شیمیایی مغز و نوروترانسمیترهای مغزی « مواد شیمیایی که به دنبال دریافت تحریک عصبی از پایانه‌‌‏ سلول عصبی ترشح می‌‌‏شود و سبب انتقال پیام می‌‌‏گردد » ضروری است. برای اطمینان از وضعیت ایده‌‌‏آل ویتامین دی بدننتان در فصل زمستان، من و اغلب کارشناسان سلامت مصرف روزانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد بین المللی از این ویتامین را حتی برای بزرگسالانی که به‌‌‏ظاهر سالم هستند توصیه می‌‌‏کنیم.

نشان داده شده که عصاره گیاه جونز وُرت یا علف چایی « گیاهی که از برگ و گل آن برای درمان برخی بیماریها از جمله افسردگی و اضطراب استفاده می‌‌‏شود » در کاهش میزان افسردگی بیمارانی که مبتلا به اختلال خُلقی فصلی بودند مؤثر بوده و می‌‌‏تواند در جهت افزایش تأثیرات نوردرمانی به جای داروهای ضد افسردگی معمولی استفاده شود. میزان مصرف معمول آن ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌‌‏گرم روزانه است. به دلیل تأثیر این عصاره در افزایش سم زدایی کبدیِ داروها، دیده شده است که غلظت تعداد زیادی از داروها در پلاسمای خون را کاهش می‌‌‏دهد « تأثیر دارو را کم می‌‌‏کند ». بنابراین به عنوان یک قانون به یاد داشته‌‌‏باشید که اگر داروی خاصی مصرف می‌‌‏کنید ازجمله قرص‌‌‏های پیشگیری از بارداری، بدون اجازه و تأییدیه پزشکتان جونز وُرت را استفاده نکنید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی