Search
Asset 2

نویسنده ایرانی تبار برنده جایزه صلح ناشران آلمان شد

نوید کرمانی در کنار همسرش، ژورنالیست آلمانی-ایرانی
نوید کرمانی در کنار همسرش، ژورنالیست آلمانی-ایرانی (Thomas Lohnes/Getty Images)

نوید کرمانی، نویسنده، پژوهشگر و شرق شناس ایرانی تبار، هجدهم اکتبر در کلیسای تاریخی پاول در فرانکفورت جایزه صلح ناشران آلمان سال ۲۰۱۵ را دریافت کرد.

به گزارش دویچه وله، کرمانی که در سال‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی اخیر یکی از پرکارترین و بانفوذترین نویسندگان آلمانی‌زبان بوده است، تا کنون ۲۰ کتاب و صد‌‌‌‏ها مقاله منتشر کرده است.

جایزه ۲۵ هزار یورویی انجمن ناشران آلمان یکی از معتبر‌‌‌‏ترین جوایز ادبی وهنری کشور آلمان است که از سال ۱۹۵۰ به نویسندگان وهنرمندان تأثیر گذاری اعطا می‌‌‌‏شود که سهمی به سزا در زمینه زندگی صلح آمیز انسان‌‌‌‏ها داشته باشند.

کرمانی در سخنرانی خود به هنگام دریافت جایزه صلح ناشران آلمان، با انتقاد از «تلاش ناکافی جامعه بین‌الملل برای حل بحران در سوریه و عراق» از جامعه بین‌الملل خواست که به جنگ در سوریه و عراق پایان دهد.

جایزه صلح ناشران در گذشته به شخصیت‌‌‌‏ها‌‌‌‏یی مانند «جردن لینر» نویسنده آمریکایی در سال ۲۰۱۴، « سوتلانا آلکسیویچ» از بلاروس نویسنده در سال ۲۰۱۳، «لیائو یی‌وو» شاعر و نویسنده چینی، در سال ۲۰۱۲ اعطا گردید.

این نخستین بار است که جایزه صلح کتابفروشان آلمان، به نویسنده ایرانی تبار اهدا شد.

کرمانی در سال ۱۹۶۷ در یکی از شهر‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی آلمان به نام «زیگن» متولد شد و در حال حاضر در «کلن» زندگی می‌‌‌‏کند. وی تحصیلات خود در رشته‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی خاورشناسی با مدرک فوق دکترا به پایان رسانده است.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی