Search
Asset 2

هوای آلوده احتمال سکته‌‌‌‏ی مغزی را افزایش می‌‌‌‏دهد

آلودگی هوا
(Getty Images)
آلودگی هوا
(Getty Images)

نتایج تازه‌‌‌‏ترین تحقیقات نشان می‌‌‌‏دهد، تنفس ریزگردهای معلق در هوا احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

به گفته‌‌‌‏ی محققان دانشگاه ادینبورگ، این احتمال برای افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌‌‌‏کنند و بیش‌‌‌‏تر در معرض تنفس هوای آلوده و گرد و غبار هستند، بالاتر است.

سازمان بهداشت جهانی هم این در بیانیه‌‌‌‏ای جداگانه این مطلب را تأیید کرده و هوای آلوده را بزرگ‌ترین منشاء خطر برای سلامت عموم برشمرده‌‌‌‏ است.

بنا به اظهار این سازمان، سالانه دست‌کم هفت میلیون نفر در سراسر دنیا به‌‌‌‏واسطه‌‌‌‏ی آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ پس‌‌‌‏از بررسی آمارهای ابتلا به سکته مغزی در ۲۸ کشور جهان، پی بردند که ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این کشورها به علت آلودگی هوا دچار سکته مغزی شده و جان باخته‌‏اند.

طبق این تحقیقات، بالا رفتن میزان منواکسید کربن در هوا احتمال ابتلا به سکته مغزی را ۱/۵ درصد افزایش می‌دهد؛ همچنین دی‌اکسید گوگرد ۱/۹ درصد و گرد و غبار معلق در هوا هم به میزان ۱/۱ درصد احتمال ابتلا به سکته مغزی را بیشتر می‌‌‌‏کند.

نتایج پژوهش محققان دانشگاه ادینبورگ در نشریه‌‌‌‏ی «British Medical Journal» منتشر شده است.

آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران نیز همه ساله موجب بروز مشکلات تنفسی، بیماری و مرگ عده‌‌‌‏ی زیادی از شهروندان می‌‌‌‏شود.

به گفته‌‌‌‏ی کارشناسان، در سال ۱۳۹۳، تهران فقط ۱۳ روز هوای پاک داشته و ۱۹۲ روز نیز در وضعیت سالم قرار داشته است.

همچنین بهمن ماه گذشته افزایش ناگهانی ریزگردهای هوای خوزستان به ۶۶ برابر حد مجاز، سبب شد تا هوای این استان غیرقابل تنفس شود.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی