Search
Asset 2

پناهندگان مشهوری که دنیا را تغییر دادند

بی‌‌‏بضاعت هستند، از جان گذشته اما مصمم. هرساله هزاران نفر از آنها خانه‌‌‏هایشان را ترک می‌‌‏کنند و جان خود را در قایق‌‌‏ها و کشتی‌‌‏های قاچاق‌‌‏بران و یا کامیون‌‌‏های فرسوده به خطر می‌‌‏اندازند.

پناهندگان در تلاش برای یافتن زندگی جدیدی در اروپا توجه جهان را به خود معطوف کرده‌‌‏‌‌‏اند. حتی در برخی مناطق، آنها با واکنش شدید از سوی گروه‌‌‏های ضد مهاجرت مواجه شده‌‌‏اند.

اما تاریخ مملو از پناهندگانی است که درصدد برآمدند تا پس‌‌‏از مهاجرت خود، سهمی ماندگار در عرصه علم، هنر، سیاست و ورزش از خویش باقی بگذارند.

در اینجا چند نمونه از برجسته‌‌‏ترین پناهندگان تاریخ را ذکر می‌‌‏کنیم:

(Steffen Kugler/Getty Images)
(Steffen Kugler/Getty Images)

آلبرت انشتین

مشهورترین فیزیکدان قرن بیستم و صاحب تئوری نسبیت، در آلمان به وسیله نازی‌‌‏ها مورد آزار و اذیت قرار گرفت. او در سال ۱۹۳۳ به ایالات متحده مهاجرت کرد و هرگز به آلمان بازنگشت.

مارلین دیتریش

بازیگر سینما و خواننده اسطوره‌‌‏ای کاباره‌‌‏های‌‌‏های آلمان، در ۱۹۲۰ میلادی به شهرت رسید. او همزمان با وقوع جنگ جهانی دوم و دیکتاتوری آلمان نازی به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۳۰ هالیوود مشغول به فعالیت شد. مارلین پیشنهاد رژیم هیتلر را مبنی بر بازگشت به آلمان نپذیرفت و نقش‌‌‏هایش را به طرفداری از نیروهای متفقین انتخاب کرد.

(Brad Barket/Getty Images)
(Brad Barket/Getty Images)

گلوریا استفان

«ملکه پاپ آمریکای لاتین» در هاوانای کوبا متولد شد، در سال ۱۹۵۹، دو ساله بود که با به قدرت رسیدن انقلاب کمونیستی به رهبری فیدل کاسترو به همراه خانواده‌‌‏اش کوبا را ترک کرد و در میامی ساکن شد. پدرش برای مبارزه به کوبا بازگشت، اما موفق نبود. استفان در صدر پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی است که بیش‌‌‏از صد میلیون نسخه فروخته شده از آلبوم‌هایش در سراسر جهان دارد. او با دریافت هفت جایزه گرمی، از موفق‌‌‏ترین هنرمندان موسیقی پاپ دنیا به‌‌‏شمار می‌‌‏رود.

(Mike Ehrmann/Getty Images)
(Mike Ehrmann/Getty Images)

لوال دِنگ

دنگ در سال ۱۹۸۵ در بحبوحه جنگ داخلی در سودان متولد شد. زمانی که کودکی خردسال بود با شدت گرفتن درگیری‌‌‏ها با خانواده‌‌‏اش از سودان گریخت و ابتدا در مصر و سپس در بریتانا سکنی گزید. پس‌‌‏از آن برای تحصیل به ایالات متحده مهاجرت کرد و آن جا بود که به یک بازیکن حرفه‌‌‏ای بسکتبال بدل شد. او که در تیم‌‌‏های شیکاگو بولز و هیت میامی بازی کرده است، دو بار عنوان ستاره لیگ NBA آمریکا را کسب کرد.

(Dimitrios Kambouris/Getty Images)
(Dimitrios Kambouris/Getty Images)

مادلین آلبرایت

نخستین وزیر زن دولت آمریکا (وزیر امور خارجه)، در سال ۱۹۳۷ در کشوری که بعدها با نام چک‌‌‏اسلواکی شناخته شد، به دنیا آمد. خانواده او در دوران جنگ جهانی دوم از نازی‌‌‏ها گریختند و پس‌‌‏از جنگ بازگشتند، اما با به حکومت رسیدن کمونیست‌‌‏ها در سال ۱۹۴۸، دوباره مجبور به ترک کشورشان شدند. آلبرایت در سال ۲۰۱۲  موفق به کسب نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری آمریکا شد.

(Bryan Bedder/Getty Images)
(Bryan Bedder/Getty Images)

ایمان

کودتای سال ۱۹۶۹ و حوادث خونین پس‌‌‏از آن در سومالی موجب شد که خانواده «ایمان محمد عبدالمجید» در تاریکی شب به کنیا فرار کنند. سالها بعد عکاسی این دختر زیبا را کشف کرد و پس‌‌‏از آن ایمان سوپرمدلی در ایالات متحده شد. آنجا بود که ایمان شرکت لوازم آرایشی خود را افتتاح کرد و درآمد آن را به مصارف بشردوستانه اختصاص داد. ایمان همسر «دیوید بوی» خواننده، آهنگ‌ساز و بازیگر مشهور انگلیسی است.

(GABRIEL BOUYS/AFP/Getty Images)
(GABRIEL BOUYS/AFP/Getty Images)

ویکتور هوگو

نویسنده بزرگ فرانسوی و خالق اثر زیبا و جاودان «بینوایان» هم یک فعال سیاسی سرسخت بود. او با حکومت استبدادی ناپلئون سوم در اواسط قرن نوزدهم مخالفت کرد؛ موضعی که او را وادار به فرار از فرانسه و گذراندن نزدیک به دو دهه در تبعید کرد. ویکتور هوگو بیشتر این زمان در گورنسی از جزایر بریتانیا زندگی کرد.

(EBRAHIM HAMID/AFP/Getty Images)
(EBRAHIM HAMID/AFP/Getty Images)

تابو امبِکی

هنگامی که پدرش همراه نلسون ماندلا در جزیره روبن زندانی شد، امبکی هم چند دهه خارج از آفریقای جنوبی در تبعید به‎سر برد. او در این زمان به مبارزه علیه آپارتاید پرداخت. امبکی در سال ۱۹۹۰ به کشورش بازگشت و پس‌‌‏از آن در سال ۱۹۹۹ بعد‌‌‏از پیروزی آپارتاید، نلسون ماندلا رئیس‌‌‏جمهور آفریقای جنوبی شد.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی