Search
Asset 2

کشف راه حلی برای تهیه شکلات‌‌‏های کم کالری

(Shutterstock)
(Shutterstock)

شکلات از جمله خوراکی‌‌‏های پرمصرف در سراسر دنیاست که با داشتن خواص بی‌‌‏نظیری همچون آنتی‌‌‏کسیدان و فلاوونوئید طرفداران بسیاری دارد. اما اگرچه این خوراکی پرانرژی برای سلامت بدن مفید است، اما افزودنی‌‌‏هایی که در کارخانه‌‌‏ها به آن اضافه می‌‌‏شود معمولا مقدار زیادی چربی در خود دارد که می‌‌‏تواند سطح کلسترول خون را بالا برده و موجب چاقی و ابتلا به بیماری‌‌‏های قلبی-عروقی شود.

این چربی‌‌‏ها شامل کره کاکائو، شیر و یا دیگر افزودنی‌‌‏ها هستند که به‌‌‏منظور تبدیل شکلات از مایع به جامد به‌‌‏کار می‌‌‏روند و در نهایت در شکلات حالت چسبندگی به‌‌‏وجود می‌‌‏آورند.

اخیرا دانشمندان دانشگاه تمپل موفق به کشف شیوه‌‌‏ای شدند که با استفاده از آن می‌‌‏توان میزان چربی شکلات را کاهش داد.

به گزارش سایت ساینس مانیتور، در این روش با استفاده از جریان الکتریکی می‌‌‏توان مقدار چربی شکلات شیری را تا ۲۰ درصد کاهش داد و در عین حال حالت چسبناک آن را نیز حفظ کرد.

دکتر «رونجیا تائو»، استاد فیزیک دانشگاه تمپل و محقق ارشد این پژوهش، می‌‌‏گوید: «برای دستیابی به شکلات کم چرب بدون استفاده از جایگزین‌‌‏های چربی کم کالری که در کانادا و غرب اروپا ممنوع شده، این فناوری بسیار مورد نیاز است.»

Parvaneh Laser2

به گفته دکتر تائو، «الکترو رِوُلوژی» Electrorheology، که به معنای علم جریان و تغییر شکل ماده با استفاده از الکتریسته است، راه حلی برای این موضوع برجسته و حیاتی ارائه می‌‌‏کند.

 پژوهش این تیم تحقیقاتی که تحت عنوان: «الکترو رِولوژی، موجب سالم‌‌‏تر و خوشمزه‌‌‏تر شدن شکلات می‌‌‏شود»، در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده، نحوه کارکرد این روش را تشریح کرده است.

در این روش از خاصیت «مایع فعال» که از ویژگی‌‌‏های شکلات است، بهره‌‌‏ گرفته و با جریان الکتریسته موازی به آن شوک می‌‌‏دهند. شکلات به‌‌‏سرعت به شوک الکتریکی پاسخ می‌‌‏دهد و شکل کروی ذرات آن به شکل مستطیل و یا کروی کشیده تبدیل می‌‌‏شود.

درنتیجه این تغییر شکل سطح ذرات صاف شده و مخلوط متراکم می‌‌‏شود؛ همزمان چربی‌‌‏ها وغلظت مایع شکلات کاهش می‌‌‏یابد. به گفته محققان طعم و مزه شکلات هم طی این فرآیند بهتر می‌‌‏شود.

پژوهشگران می‌‌‏گویند، برای بهبود و توسعه این بررسی‌‌‏ها هنوز فضای زیادی وجود دارد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی