Search
Asset 2

پیامدهای منفی لغو پروژه کی‌استون برای شرکت‌های برق روستایی

کی‌استون این مقاله بخشی از یک مجموعه است که به بررسی پیامدهای لغو پروژه خطوط نفت کی‌استون اکس‌ال توسط رئیس جمهور جو بایدن اختصاص دارد.
جف بیرکلند، مدیرعامل شرکت برق وست سنترال (Bowen Xiao/The Epoch Times)

این مقاله بخشی از یک مجموعه است که به بررسی پیامدهای لغو پروژه خطوط نفت کی‌استون اکس‌ال توسط رئیس جمهور جو بایدن اختصاص دارد.

شهر موردو، ایالت داکوتا جنوبی – جف بیرکلند به مدت بیشتر از یک دهه منتظر بوده تا بالاخره پروژه خطوط کی‌استون اکس‌ال به سرانجام برسد و به شهر وی سر و سامان دهد. اما تمام رویاهای جف یک شبه بر باد رفت.

بیرکلند مدیرعامل شرکت برق وست سنترال است که در شهر موردو، یک شهر کوچک واقع در ایالت داکوتای جنوبی با جمعیت کمتر از ۱۰۰۰ نفر، قرار دارد.

شرکت ترانس کانادا که اکنون با نام تی‌سی انرژی شناخته می‌شود، شرکت مالک پروژه خطوط نفتی کی-استون اکس‌ال، برای اولین در سال ۲۰۰۸ با کمپانی بیرکلند تماس برقرار کرد.

بیرکلند در سال ۲۰۱۱ قراردادی را برای ساخت خط انتقال و دو ایستگاه برق برای تامین برق مسیر پروژه کی‌استون با شرکت تی‌سی انرژی امضا نمود. هدف پروژه این بود که شرکت وست سنترال از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ برق ایستگاه‌های پمپاژ مسیر کی‌استون را تامین کند که با توقف پروژه همراه شد.

در مارس ۲۰۱۹، رئیس جمهور پیشین، دونالد ترامپ، مجوز ساخت و بهره‌برداری خطوط کی‌استون را به شرکت تی‌سی انرژی اعطا کرد. اما بایدن در یکی از اولین اقداماتش به عنوان رئیس جمهور، این مجوز را باطل نمود.

بیرکلند در مصاحبه با رسانه اپک‌تایمز گفت: «این کار رئیس جمهور عملا، یک شبه، اکثر فعالیت‌های ما را تعطیل کرد. ۹۰ میلیون دلار از دست دادیم، این پروژه برای ما بسیار مهم بود.»

شرکت برق به شرکت‌های خصوصی اطلاق می‌شوند که برق مشتریان خود، که به آن‌ها مشترک نیز می-گویند، را تامین می‌کنند. به گزارش انجمن ملی شرکت‌های برق روستایی، شرکت‌های برق روستایی خدمات خود را در اختیار ۵۶% از مردم آمریکا گذاشته و ۱۲% از کل فروش برق در آمریکا را شامل می‌شوند.

شرکت برق وست سنترال بیش از ۳،۶۷۱ مشترک دارد و مساحتی به وسعت بیش از ۷،۰۰۰ مایل مربع را پوشش می‌دهد. شرکت‌های برق دیگری نیز در این منطقه فعالیت می‌کنند که از نظر تعداد کارکنان و مساحت تحت پوشش با یکدیگر تفاوت دارند. به گفته بیرکلند، لغو پروژه کی‌استون ضربه مهلکی را به شهرهای کوچک مثل موردو وارد می‌کند.

بیرکلند طی مراسمی در شرکتش، ضمن اشاره به پیامدهای اقتصادی منفی لغو پروژه کی‌استون، تعدادی از کارکنان شرکت را اخراج کرد. به گفته بیرکلند، در صورت آغاز به کار شرکت وست سنترال در سال ۲۰۱۲، مدارس ناحیه می‌توانستند از محل درآمدهای مالیاتی ۱.۷ میلیون دلار دریافت کنند. همچنین ایالت داکوتای جنوبی ۴ میلیون دلار را در قالب درآمد حاصل از مالیات از دست خواهد داد. و در صورتی که پروژه به بهره‌برداری کامل می‌رسید، می‌توانست از محل مالیات بر دارائی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد به همراه داشته باشد و سالانه ۳.۴ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بیافزاید.

هم‌اکنون شرکت بیرکلند بیش از ۱۴ میلیون دلار مواد بلااستفاده در انبارهای خود دارد.

بیرکلند در ادامه افزود: «با وقایعی که پیش آمد مجبور خواهیم شد قیمت برق را افزایش دهیم. منطقه ما بسیار کم جمعیت است و این پروژه می‌توانست فرصت رشد و موقعیت‌های متعددی را برای مشترکان‌مان به همراه داشته باشد. قسمت سخت کار دقیقا همین جاست – اگر شما به جای من بنشینید می‌بینید که فقط می‌خواهید کاری انجام دهید که به نفع مشترکان باشد».

به مرور زمان، درخواست کمک شهرهای کوچک بیشتر به گوش می‌رسد. چهارده دادستان کل جمهوریخواه از بایدن درخواست کرده‌اند تا در تصمیم خود مبنی بر لغو مجوز ساخت خطوط کی‌استون تجدید نظر کند تا از پیامدهای اقتصادی مخرب آن جلوگیری شود. همچنین، آن‌ها بایدن را به پیگیرد قضایی تهدید کرده‌اند.

کیت تالیچ، یکی از مهندسان ارشد شرکت برق وست سنترال، می‌گوید درک می‌کند که هر دو طرف موافق و مخالف پروژه کی‌استون هر یک دلایل خود را دارند، اما به گفته وی این پروژه می‌توانست به مناطق حاشیه‌ای  و روستایی داکوتای جنوبی و مدیریت بهتر امور کمک کند.

تالیچ در مصاحبه با اپک‌تایمز گفت: «به مدت ۱۲ یا ۱۳ سال است که با وجود تعطیلی‌ها و بازگشایی‌ها به صورت جسته و گریخته بر روی این پروژه کار کرده و زمان زیادی را صرف این پروژه کرده‌ایم…دیدن این که این پروژه تنها با یک امضا و تنها ۱۰ دقیقه بعد از ریاست جمهوری بایدن کنسل شد اندکی ناامید کننده است. دوست دارم که این پروژه مجددا احیا شود، زیرا می‌تواند به شهرهای کوچک کمک بسیاری کند. به هر حال این کاریست که واشنگتن می‌خواهد انجام دهد. آن‌ها زیاد به ما اهمیت نمی‌دهند».

در فرمان اجرایی بایدن گفته می‌شود که پروژه خطوط کی‌استون اکس‌ال «بر خلاف منافع ملی ایالات متحده است» و آمریکا هم اکنون با «بحران شرایط اقلیمی» روبروست. مبارزه با تغییرات اقلیمی همواره یکی از اهداف اصلی دولت بایدن بوده و وی همواره درباره ایجاد مشاغل در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صحبت می‌کند.

شرکت تی‌سی انرژی اعلام کرده است که می‌خواهد این پروژه را به صورت برآیند-خنثی در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای طراحی کند. این شرکت طی یک بیانیه مطبوعاتی در تاریخ ۱۷ ژانویه، پیش از امضای فرمان اجرایی توسط بایدن، اعلام کرد که در زمان بهره‌برداری از این خطوط در سال ۲۰۲۳ «برآیند کل انتشار گازهای گلخانه‌ای در تمام مراحل عملیات پروژه صفر خواهد بود». آن‌ها همچنین اعلام کردند که «تا سال ۲۰۳۰ تمام عملیات‌های پروژه با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر صورت خواهد گرفت».

شرکت تی‌سی انرژی در بخشی از این بیانیه اعلام کرد که قصد دارد بیش از ۱.۷ میلیارد دلار در شهرهای مسیر پروژه کی‌استون اکس‌ال سرمایه‌گذاری کند و «تقریبا ۱.۶ گیگاوات برق تجدیدپذیر و هزاران شغل در زمینه ساخت و ساز در شهرهای روستایی و بومی ایجاد کند».

بیرکلند می‌گوید: «پروژه کی‌استون این فرصت را در اختیارمان می‌گذاشت تا خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق قدیمی را ارتقا داده و دستگاه‌های انرژی تجدیدپذیر جدیدی را راه‌اندازی کنیم. همه ما همین را می-خواهیم. منطقی‌ترین کار همین است، یک سناریوی برد – برد که تاثیرات کربن را نیز کاهش می‌دهد».

بیرکلند ضمن اشاره به قدیمی بودن بسیاری از خطوط انتقال برق در آمریکا گفت که سرمایه‌گذاری ۱.۷ میلیارد دلاری یک سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ است. او می‌گوید ۷۰% از خطوط انتقال برق شرکت وست سنترال در دهه ۱۹۵۰ساخته شده‌اند و تا به امروز نیز همچنان از آن‌ها استفاده می‌شود.

بیرکلند می‌گوید که هنوز هم نسبت به پروژه کی‌استون خوشبین است و امیدوار است که بتواند شخصا با بایدن صحبت کند. او می‌خواهد دلایلش را برای رئیس جمهور توضیح دهد و همچنین از نظر بایدن نیز آگاه شود. البته همچنان هیچ یک از افراد دولت بایدن برای صحبت درباره پروژه با این شهرها ارتباط برقرار نکرده است.

همچنین دولت بایدن از اظهار نظر در این مورد خودداری نموده است.

در همین حین، شرکت‌های برق نیز به مرور زمان بیشتر از راه‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. به گزارش انجمن ملی شرکت‌های برق روستایی، مصرف گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر با رشد همراه بوده که منجر به کاهش ۱۸% انتشار کربن دی‌اکسید توسط شرکت‌های برق از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ شده است.

پایین نگهداشتن هزینه برق برای این شرکت‌ها بسیار مهم است زیرا به گزارش انجمن ملی شرکت‌های برق روستایی، این شرکت‌ها «برق ۹۲% از شهرهای کم‌درآمد آمریکا را تامین می‌کنند». به گفته بیرکلند، فرصت‌های حاصل از پروژه کی‌استون می‌توانستند «نقشی کلیدی» در کاهش نرخ برق این شرکت ایفا کنند.

وی افزود: «با افزایش درآمد شرکت می‌توانیم مخارج شرکت را تقسیم کنیم. این یک محاسبه اقتصادی بسیار ساده است. این کار می‌تواند نرخ برق ما را کاهش دهد. زمانی که دولت درباره اشتغال‌زایی صحبت می‌کند، منظور دقیقا همین است».

بیرکلند می‌گوید کسب‌وکارهای محلی بی‌شماری، نه تنها در موردو، بلکه در سایر شهرهای اطراف پول خود را صرف گسترش کسب‌وکارشان کرده بودند تا بتوانند جوابگوی تقاضای خطوط کی‌استون اکس‌ال باشند که ساخت آن نیز آغاز شده بود. اما اکنون تمام پول و سرمایه آن‌ها بر باد رفته است.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۷: گلوبالیسم و کمونیسم

ترامپ حامیان خود را در جشن روز رئیس جمهور غافلگیر کرد

 یک نماینده جمهوری‌خواه: هدف از استیضاح ترامپ، مجرم قلمداد کردن همه طرفدارانش بود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی