Search
Asset 2

یک دانشجو قرار است با ۱۰۰۰ نفر از دوستان فیس‌‏بوک خود ملاقات کند

(Courtesy of 1000 & coffees)
(Courtesy of 1000 & coffees)
(Courtesy of 1000 & coffees)

با چه اطمینانی می‌توانید بگویید که شما تمامی دوستان فیسبوک خود را می‌شناسید؟ در وهله‌ی اول چرا آنان را اضافه کردید؟ آیا ملاقات با آنان را به خاطر می‌آورید؟ آن چند وقت پیش بود و آیا بعد از آن با آنان صحبت کرده‌اید؟ شاید با آنان آخرین بار دیروز، هفته‌ی پیش و یا یک دهه‌ی پیش صحبت کرده‌اید.

«متیو کوئلزا»، دانشجویی از استرالیا، زمانی که از میان لیست دوستان خود در فیسبوک می‌گذشت تا برخی افراد را حذف کند، این‌گونه سؤالات را از خود می‌پرسید. او این سؤال را از خود می‌پرسید که آیا با این شخص قهوه خورده است؛ در صورتی که پاسخ نه بود آن «دوست» را حذف می‌کرد. سپس این الهام‌بخش او شد که یک ماجراجویی اجتماعی را آغاز کند.

او برنامه‌ریزی کرد که با تمامی بیش از ۱۰۰۰ دوست فیسبوک خود یک فنجان قهوه صرف کند. در تلاش برای یادآوری خاطرات فراموش شده، توانست داستان‌هایی را نیز زنده ‌کند. او با اطمینان معتقد است که هر کسی داستانی جالب برای گفتن دارد.

کوئلزا تلاش خود را از اوایل سپتامبر آغاز کرد و تاکنون قادر بوده است که با ۳۰ نفر از دوستان خود تماس برقرار کند.

وی یک دانشجوی تمام وقت است؛ در یک گروه موسیقی می‌نوازد و همچنین دو کار پاره‌وقت دارد؛ با این وجود در تلاش بوده است که هر هفته حداقل با ۵ تن از دوستان فیسبوک خود تماس بگیرد.

چگونه دوستان فیسبوک او به درخواست ملاقات قهوه‌ی او پاسخ دادند؟ کوئلزا جواب داد: « تماس گرفتن دوباره با افرادی که ممکن بود ملاقات با آنها به احتمال زیاد هرگز دوباره در دنیای واقعی رخ ندهد، تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای بود. یک یادآوری که چرا تصمیم گرفتم در وهله‌ی ‌اول دگمه‌ی «اضافه کردن دوست» را انتخاب کنم.»

کوئلزا یک صفحه‌ی فیسبوک ویژه و وبلاگ Tumblr برای ثبت تمامی این لحظات احساسی ایجاد کرده است. هر پست از ملاقات‌های  او جزئیات ارتباط او را با فرد مورد نظر و همچنین نوع قهوه‌ای که آنان نوشیدند را توضیح می‌دهد.

در اینجا برخی از پست‌های او را برای این هفته می‌بینید.

با در نظر گرفتن این‌که در توکیو زندگی کرده است و دوستانی در اکثر قاره‌های مختلف دارد، اپک تایمز در عجب است که کوئلزا چگونه قادر خواهد بود با تمامی این دوستان در خارج از کشور قهوه صرف کند. او گفت: «در آغاز سعی دارم که با دوستان ملبورنی ارتباط برقرار کنم و زمانی که کارم با آنها تمام شد، چه کسی می‌داند که چه اتفاقی قرار است در پایان خط بیافتد؛ و چه کسانی ممکن است به برقراری پل ارتباطات انسانی و تعاملات دنیای واقعی در سراسر جهان کمک کنند.»

همانطور که شعار قهوه‌ی هندی Café Coffee Day اشاره می‌کند: « چیزهای بسیاری در یک ملاقات برای قهوه می‌تواند رخ بدهد.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی