Search
Asset 2

۴۰ میلیارد تومان، درآمد موزه‌ها و اماکن تاریخی ایران در سال گذشته

نابودی سفالینه‌های تخت جمشید
(BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
نابودی سفالینه‌های تخت جمشید
(BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

 

سازمان میراث فرهنگی ایران، درآمد موزه‌‏های ایران در سال ۱۳۹۳ را درحدود ۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

«مسعود سلطانی‌فر»، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، با بیان این مطلب گفت، این مبلغ ابتدا باید به خزانه‌‏ی دولت واریز و سپس به طور متناسب میان تمام موزه‌های کشور پخش ‌‏شود تا بخشی از درآمد موزه‌های پربازدید به موزه‌های کم درآمد اختصاص یابد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، همچنین میزان بازدید نوروزی از موزه‌ها، محوطه‌های تاریخی و اماکن مذهبی را ۶۸ میلیون نفر اعلام کرد که نسبت به بازدیدهای نوروزی سال گذشته ۱۴۱ درصد رشد داشته است.

بنابر آمارهای این سازمان، مجموعه‌‏ی تخت جمشید، کاخ موزه‌های تهران (کاخ‌های گلستان، سعدآباد و نیاوران) و بناهای تاریخی اصفهان از بیشترین بازدید در میان موزه‌ها و بناهای تاریخی ایران برخوردار بوده‌ و بیشترین درآمد را از فروش بلیط در سال گذشته به‌‏دست آورده‌‏اند.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی ایران می‌‏گویند، اگرچه بازدید عمومی از موزه‌‌ها و مکان‌های مذهبی و تاریخی در تعطیلات نوروزی رشد بالایی را نشان می‌‏دهد، اما این میزان روند ثابتی برای سایر روزهای سال نیست.

این سازمان چندی پیش اعلام کرده بود که استقبال از موزه‌ها در ایران اصلاً رضایت‌بخش نیست و این به‌‏خاطر عدم هماهنگی این موزه‌‏ها با نیازهای جامعه است.

به گفته‌‏ی مسئولان سازمان میراث فرهنگی ایران، اگرچه موزه‌های ایران از لحاظ کیفیت نگه‌‏داری اشیاء استانداردهای لازم را دارند، اما از نظر معرفی و فرهنگ‌‏سازی اقدامات کافی برای ایجاد جاذبه درمیان مردم صورت نگرفته است.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی