Search
Asset 2

۵ نوع سبزی که بهتر است کباب کنید

vegetables

vegetables

هرفصل سبزیجات بسیار مفیدی را با خود به همراه دارد. سبزیجاتی که خوب است آنها را کباب کنید. در مورد سبزیجات رایج مانند فلفل، کدو و قارچ صحبت نمی‌‏کنیم، بلکه یک قدم فراتر رفته در مورد گیاهانی صحبت می‌‏کنیم که تا کنون حتی فکر کباب کردن آنها به مغزتان هم خطور نکرده است.

۱. مارچوبه

مارچوبه
(Sheri Wetherell/Flickr/CC BY)

چگونه مارچوبه را کباب کنیم؟
انتهای تیز مارچوبه ها را جدا کنید. در صورت پیدا کردن محل مناسبش آنها به راحتی جدا می‌‏شود. در غیر این صورت می توانید از کارد استفاده کنید. کمی روغن بمالید و به میزان کافی نمک و فلفل به آن اضافه کنید. آنها را کباب کنید. از روی منقل برداشته و به آب لیمو و پنیر پارمسان آغشته کنید.

چرا مارچوبه؟

مارچوبه منبع خوبی برای فیبر، اسید فولیک، ویتامین‌‏های A ، C،E، K ‪ و همچنین گلوتاتیون یک ترکیب سم زدا است که باعث شکسته شدن ترکیبات سرطان زا و مضر مانند رادیکال‌‏های آزاد می‌‏شود.‬‬‬

۲.سیب‌‏زمینی‌‏های شیرین ‬

سیب زمینی شیرین
(Steven Depolo/Flickr/CC BY)

چگونه سیب‌‏زمینی‌‏های شیرین را کباب کنیم؟‬

سیب‌‏زمینی‌‏ها را با پوست ۲۰ دقیقه بجوشانید تا به خوبی پخته شوند. با دقت آنها را به صورت حلقه و یا سه گوش های باریک با ضخامت ۲.۵ سانتی‌‏متر قاچ نمایید. روغن زیتون، نمک، فلفل و رزماری تازه اضافه نمایید. در آخر هر طرف آن را روی منقل کباب کنید.

چرا سیب‌‏زمینی‌‏های شیرین؟

سیب‌‏زمینی‌‏های شیرین حاوی کارتنوئید است که موجب تنظیم قند خون و سوخت و ساز بدن است. آنها همچنین در دسته هویج‌‏ها که دارای بتاکاروتن هستند قرار می گیرند. این گروه از سبزیجات برای مبارزه با بیماری‌‏های مزمن مانند سرطان و یا بیماری های قلبی مفید هستند. آنها همچنین برای مقابله با بیماری‌‏های التهابی مانند آسم و رماتیسم نیز مفید می‌‏باشند.‬

۳.کلم بروکسل

کلم بروکسل
(Stacy Spensley/Flickr/CC BY)

چگونه کلم بروکسل را کباب کنیم؟‬

قسمت‌‏های اضافی آن را جدا نموده و به دو قسمت تقسیم کنید. برای ۳ دقیقه بجوشانید. به آرامی آب آن را بگیرید تا خشک شود. روغن زیتون، سس تاماری، سرکه بالزامیک، نمک و فلفل را مخلوط کرده و روی کلم بروکسل بریزید. سپس آنها را به سیخ کشیده بگذارید دو طرف آن به خوبی کباب شوند.

چرا کلم بروکسل؟

بروکسل‌‏ها به علت داشتن گلوسینالت‌‏ها از جمله گلوکورافانین، گلوکوبراسیسین، سینیگیرین و گلوکوناستوریتین در پیشگیری از سرطان مشهور هستند.

۴.کلم:

کلم
(Alex Brown/Flickr/CC BY)

چگونه کلم را کباب کنیم؟‬

کلم را به چهار قسمت تقسیم کنید. قسمتهای سفت آن را جدا نموده به لیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل آغشته نمایید. آن‌‏ها را رو به بالا روی منقل قرار دهید تا آب لیموها از آن نچکد. سپس به دور از حرارت مستقیم روی منقل قرار دهید. در را ببندید و ۴۵ دقیقه منتظر بمانید تا به خوبی پخته شوند تا جایی که قسمت‌‏های رویی آن کمی برشته و برگ‌‏های داخلی ترد شوند.

چرا کلم؟

کلم دارای قابلیت کاهش کلسترول است و همچنین مانند بروکلی، گل کلم و کلم‌‏پیچ میزان قابل توجهی فیبر دارد. کلم قرمز پر از آنتی اکسیدان و آنتوسیانین ‌» که اکثرا در گیاهان آبی، بنفش و قرمز یافت می شوند» است.

۵.گل کلم:

گل کلم
(tycoon751/iStock)

چگونه گل کلم را کباب کنیم؟

ساقه سخت آن را جدا نموده و مانند ورقه‌‏های استیک ببرید. به روغن زیتون، نمک دریایی، فلفل، زیره و پودر فلفل قرمز آغشته کنید. در منقل را بسته و به مدت ۱۵ دقیقه آن را کباب نمایید.‬

چرا گل کلم؟

گل کلم دارای ویتامین C، K و اسید سولفیک است. آن همچنین حاوی مواد ضد التهاب است‬‬.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی