Search
Asset 2

احتمال ممنوع شدن سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در چین

سناتور مارک روبیو ، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹ 
(ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)
سناتور مارک روبیو ، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹ (ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)
سناتور مارک روبیو ، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹
(ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

گروهی از قانون گذاران ایالات متحده، لایحه‌ای را ارائه کردند که به موجب آن از سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی آمریکا در چین و بازار سهام این کشور ممانعت خواهد شد.

به گزارش رویترز، هدف این لایحه برگرداندن تصمیمی است که پیش‌تر به کارمندان فدرال و نظامیان اجازه می‌داد پس‌انداز بازنشستگی خود را در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که دارای سهام‌ در چین نیز هستند.

سناتور مارک روبیو که در رأس این گروه قرار دارد گفته است که نباید اجازه داد کارکنان و بازنشستگان ادارات و ارتش آمریکا پس‌انداز خود را به جیب شرکت‌هایی بریزند که در چین ثبت شده‌اند.

وی با انتقاد از مقامات صندوق‌های بازنشستگی گفت واضح است که اعضای هیات مدیره این صندوق‌ها در راستای منافع آمریکا حرکت نمی‌کنند و ضروری است تا این روند معکوس شود و از منافع ملی خود دفاع کنیم.

وی افزود به همین دلیل می‌خواهم با تصویب یک فرایند قانونی مطمئن شوم پس‌اندازهای فدرال هیچ گاه به منبعی برای تامین مالی حزب کمونیست چین که طبیعتاً به بهای رفاه آینده ملت ما تمام نخواهد شد، تبدیل نشود.

تلاش آمریکا به ممنوع کردن سرمایه‌گذاری اتباع این کشور در چین موضوع تازه‌ای نیست و پیش‌تر نیز یک مقام آگاه در وزارت خزانه داری آمریکا گفته بود، کاخ سفید در حال ارزیابی طرحی است که به موجب آن سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در چین هدف قرار خواهد گرفت و اتباع آمریکایی از هر گونه سرمایه‌گذاری مالی در شرکت‌های چینی منع خواهند شد.

در حال حاضر آمریکا و چین بر واردات کالاهایی به ارزش صدها میلیارد دلار از یکدیگر تعرفه وضع کرده‌اند و احتمال افزایش تعرفه‌ها نیز در صورت نتیجه بخش نبودن روند مذاکرات وجود دارد.

با این حال طرفین توافق کرده اند که فعلا تا زمان از سرگیری مذاکرات از هرگونه اقدام تنش‌زای جدید پرهیز کنند.

مطالب دیگر:

آلمان ۳۰ سالگی سقوط دیوار برلین را جشن گرفت

حرکت دولت هنگ گنگ به سمت سانسور اینترنت

بازدیدکنندگان این نمایشگاه هنری در تورنتو، تحت تأثیر نیکخواهی قرار گرفتند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی