Search
Asset 2

هفت داوطلب ایرانی در سفر بی بازگشت به مریخ

سطح مریخ (ناسا)
سطح مریخ (ناسا)
سطح مریخ (ناسا)

 

مسئولان پروژه‌‏ی «مارس وان» نام هفت ایرانی را پس از گذاراندن مرحله‌‏ی‌ پزشکی در طرح خود اعلام کردند. طرح مارس وان سفر یک طرفه به مریخ‌‏ است که ایرانیان بسیاری در آن ثبت نام کرده بودند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، بیش از ۷۰ نفر از طریق اینترنت قبلاً آمادگی خود را برای رفتن به مریخ اعلام کرده‌ بودند و پس از گذراندن مراحل مختلف این تعداد به ۷ نفر رسید. نام این هفت نفر عبارتند از: «رامین سعیدآذر»، «صادق مدرسی»، «الهه نوری»، «سحر وقوعی»، «علی رسول‌زاده»، «زهره فتوره بنابی» و «سعید قندهاری».

مرحله‌‏ی بعدی این پروژه شامل تست شخصیت، دانش، انعطاف‌پذیری و هوش افراد در برخورد با شرایط متفاوت سفر خواهد بود. انتخاب تیم نهایی از میان ۴۰ نفر از افراد و پس از گروه‌‏بندی و انجام هفت سال تمرینات فشرده خواهد بود.

به گزارش ایسنا، افراد نهایی احتمالاً دو زن و دو مرد از قاره‌‏های مختلف جهان خواهند بود.

«باس لنسدروپ» مدیر ارشد پروژه‌‏ی «مارس وان»، این طرح را در سال ۲۰۱۰ و با هدف ساخت یک اقامتگاه دائمی برای انسان‌‏ها در مریخ ایجاد کرده است. این پروژه‌‏ با ایده‌‏ی سفر به مریخ و باتوجه به خطرات احتمالی آن برای مسافران ایجاد شد.

قرار است نخستین گروه از انسان‌ها در سال ۲۰۲۳ به مریخ بروند. ساخت اقامتگاه نیز هم‌‏زمان آغاز می‌‏شود. همچنین یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر دو سال به آن‌‏ها اضافه می‌‏شود.

بر طبق سایت مریخ یک، زندگی در مریخ همانند رفتن به قطب جنوب است زیرا دمای آن بین ۳۵ تا منفی ۱۳۵ درجه سانتیگراد متغیر است. به همین دلیل اقامتگاه مریخی همانند پایگاه‌‏های تحقیقاتی در قطب جنوب ساخته خواهد شد. پایگاه از منابع خورشیدی برای تولید انرژی استفاده خواهد کرد. همچنین با توجه به اینکه جو مریخ غیر قابل تنفس است، فضانوردان اکسیژن لازم برای تنفس را از طریق تجزیه عناصر آب به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن به دست می‌‏آورند.

آسیب‌دیدگی لباس محافظ مریخی که برای در امان ماندن از پرتوهای کیهانی ساخته شده و ایجاد شرایط و وضعیت‌‌‏های پزشکی پیش‌‏بینی نشده از خطرات این سفر است. همچنین  ساخت، تعمیر و گسترش یک اقامتگاه در مریخ از وظایف فضانوردان خواهد بود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.  

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی