Search
Asset 2

کشف یک فلوت قدیمی با قدمت ۹۰۰۰ سال در کشور چین

(asgitner via wikimedia commons)
(asgitner via wikimedia commons)
(asgitner via wikimedia commons)

پژوهش‌‏گران در منطقه‌‏ی جیاهو در مرکز استان هنان از کشور چین، تعداد ۶ فلوت بسیار قدیدمی از جنس استخوان را که قدمتی در حدود ۹۰۰۰ سال دارند را کشف کردند. همچنین قطعات بسیار زیادی از فلوت‌‏های دیگر نیز در آن منطقه کشف گردید. فلوت‌‏های سالمی که کشف شدند، کاملاً قابل استفاده و نواختن هستند و بر روی آن‌‏ها ۵ تا ۸ سوراخ وجود دارد.

نکته‌‏ی جالب این است که اجرای موسیقی از طریق هفت سوراخ روی فلوت، بسیار شبیه هشت نُت موسیقی است که امروزه استفاده می‌‏گردد. هماهنگی بین این هفت نت موسیقی که امروزه در مقیاس درجه‌‏ی صدا استفاده می‌‏شود، از خواص پیچیده‌‏‌‏ی آکوستیک آن است. آیا این اتفاقی ساده است که هر کس که آن فلوت‌‏ها را در ۹۰۰۰ سال پیش ساخته است، از سایر نقاط کره‌‏ی زمین مثل اروپا، آفریقا و یا آسیا آمده باشد و خاصیت پیچیده‌‏ی آکوستیک آن فقط به طور اتفاقی بوده باشد؟

کشف فلوت‌‏های قدیمی خبر جدیدی نیست. در سال ۲۰۰۸ در یک غار در کشور آلمان، یک فلوت از جنس استخوان کرکس که ۵ سوراخ روی آن قرار داشت کشف گردید و قدمت آن حدود ۴۰۰۰۰ سال تخمین زده شد. همچنین در همان غار نیز قدیمی‌‏ترین مجسمه‌‏ی ونوس با قدمت حدود ۳۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال کشف گردید.

تمام این مصنوعات کشف شده، شما را شگفت‌‏زده می‌‏کند که چرا و چگونه مردمی که همانند حیوانات شکار و زندگی می‌‏کردند، به فکر نواختن موسیقی بوده‌‏اند و تصور این که مردم در آن زمان همانند مردم این دوره به موسیقی می‌‏پرداختند، بسیار مشکل است و عجیب به نظر می‌‏رسد. البته آن‌‏چه که ما در مورد آن‌‏ها و زندگی ابتدایی آنها می‌‏دانیم به طور کامل اشتباه است و این چیزی است که محققان در حال مطالعه و بررسی آن می‌‏باشند.

دره‌‏ی مرکزی رودخانه‌‏ی زرد در استان هنان، محل کشف گنج‌‏های باستانی بسیاری است و تنها پس از آن که حدود ۵ درصد از کل منطقه مورد جستجو و اکتشاف قرار گرفت، هزاران خانه‌‏ی قدیمی و سفال و … کشف شد.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی