logo_eet

ارائه لایحه‌ای برای جلوگیری از خرید زمین‌های کشاورزی آمریکا توسط نهادهای وابسته به رژیم چین

جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه Josh Hawley
جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه (Greg Nash-Pool/Getty Images)

سناتور جاش هالی روز گذشته لایحه‌ای را به سنا ارائه کرد که در صورت تصویب و نهایی‌شدن، از کسب مالکیت زمین‌های کشاورزی ایالات متحده توسط افراد یا شرکت‌های وابسته به حزب کمونیست چین جلوگیری خواهد شد.

بر اساس این لایحه که با نام «این زمین، سرزمین ماست» معرفی شده، شرکت‌ها و افراد مرتبط با رژیم کمونیستی چین را از خرید یا اجاره زمین کشاورزی ایالات متحده منع می‌کند، همچنین مالکان فعلی اگر اموال خود که در این لایحه ذکر شده را واگذار کنند با جریمه و عواقب جنایی روبرو خواهند شد.

سناتور جمهوری‌خواه، جاش هالی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچ شرکت یا فرد چینی مرتبط با حزب کمونیست چین نباید اجازه مالکیت زمین‌های کشاورزی آمریکا را داشته باشد».

او افزود: «مالکیت زمین‌های کشاورزی توسط وابستگان حزب کمونیست چین، یکپارچگی زنجیره تامین غذایی کشور ما را تضعیف می‌کند و به کشاورزان آمریکایی آسیب می‌زند و زمانی که این زمین‌ها در نزدیکی تأسیسات نظامی قرار دارند، تهدیدات امنیت ملی به همراه دارد.»

این لایحه جدیدترین تلاش کنگره و ایالت‌ها برای توجه به تهدیدات چین در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، به‌ویژه پس از افشای برنامه بالون‌های نظارتی چین است که حریم هوایی ده‌ها کشور را نقض کرده‌اند.

لایحه این سناتور جمهوری‌خواه از ایالت میزوری، نهادها و شرکت‌های تحت حمایت دولت چین را که در سرزمین اصلی چین، هنگ‌کنگ یا ماکائو ثبت شده‌اند، مجبور می‌کند تا ظرف دو سال از منافع خود در زمین‌های کشاورزی ایالات متحده صرف‌نظر کنند. همچنین ظرف یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این لایحه، آنها باید نامه‌ای را امضا کنند که قصد خود برای اقدام را اعلام کنند.

متخلفان ممکن است به‌ازای هر روز تخلف از این لایحه با جریمه ۱۰۰ دلاری در هر هکتار روبرو شوند و محکومیت تا پنج سال حبس دریافت کنند. همچنین ممکن است زمین آنها مصادره شده و از طریق مزایده عمومی فروخته می‌شود.

طبق گفته وزارت کشاورزی میزوری، نهاد‌های چینی تا سال ۲۰۲۱ میلادی مالک ۴۲ هزار و ۵۹۶ هکتار از زمین‌های این ایالت بودند که کمی کمتر از نیمی از ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی است که در این ایالت تحت کنترل خارجی‌ها قرار دارد.

بیشتر این زمین‌ها توسط شرکت چینی «WH Group» برای پرورش خوک استفاده می‌شوند. این شرکت در سال ۲۰۱۳ بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشت خوک ایالات متحده به نام «Smithfield Foods» را در اختیار گرفت.

همچنین قانون‌گذاران ویرجینیا در مجلس نمایندگان و سنا اخیراً نسخه‌های پیشنهادی را برای ممنوعیت خرید زمین‌های کشاورزی توسط چینی‌ها را تأیید کرده‌اند و آن را برای فرماندار این استان ارسال کردند و انتظار می‌رود او این لایحه را امضا کند.

اخبار مرتبط