Asset 2

سفر یک مقام سابق تایوان به چین پس از ۷۴ سال 

سفر رئیس‌جمهور پیشین تایوان به چین
رئیس جمهور چین، شی جین پینگ با ما یینگ جئو، رئیس جمهور تایوان قبل از دیدار آنها در هتل شانگریلا سنگاپور در 7 نوامبر 2015 دست می دهد.(ROSLAN RAHMAN/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور پیشین تایوان که از اعضای ارشد حزب حامی برقراری روابط نزدیک با رژیم کمونیست چین است، بعد از گذشت ۷۴ سال که هیچ یک از رهبران سابق و فعلی تایوان به چین سفر نکرده‌اند قصد دارد به این کشور سفر کند. 

این دیدار در زمانی صورت می‌گیرد که پکن تلاش می‌کند تا با اعمال فشار نظامی و سیاسی بر تایوان، دولت منتخب تایوان، حاکمیت چین را بپذیرد. 

ما اینگ‌-جیو که یکی از اعضای ارشد حزب اپوزیسیون تایوان موسوم به کومینتانگ است، در اواخر سال ۲۰۱۵، کمی قبل از انتخاب تسای اینگ‌-ون، رئیس‌جمهور فعلی تایوان، با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در سنگاپور ملاقات کرد. 

دفتر اینگ‌-جیو گفت که او از ۲۷ مارس تا ۷ آوریل از چین بازدید خواهد کرد و به شهرهای نانجینگ، ووهان، چانگشا، چونگ‌چینگ و شانگهای خواهد رفت. 

به گفته این دفتر، او با دانشجویان ملاقات خواهد کرد و از اماکن مرتبط با جنگ جهانی دوم و تنش چین با ژاپن و همچنین از مکان‌های مربوط به انقلاب سال ۱۹۱۱ که آخرین امپراتور چین را سرنگون کرد و به استقرار جمهوری چین منجر شد، بازدید خواهد کرد.جمهوری چین همچنان نام رسمی تایوان است. 

این دفتر اشاره نکرده که آیا او با مقامات یا رهبران چین از جمله با شی دیدار خواهد کرد یا خیر. 

حزب کومینتانگ به طور سنتی خواستار روابط نزدیک با چین بوده است؛ اما به‌شدت طرف‌داری از پکن را رد می‌کند و از زمانی که چین و تایوان محدودیت‌های سفر مرتبط با کووید را کاهش دادند، تعامل خود را با چین افزایش داده است. 

ماه گذشته، اندرو هسیا، معاون رئیس کومینتانگ از پکن بازدید کرد و با وانگ هونینگ، یکی از رهبران ارشد حزب کمونیست چین ملاقات کرد. 

بنا به گزارش رویترز، حزب حاکم در تایوان موسوم به حزب پیشروی دموکراتیک از سفر هسیا به چین به‌عنوان پوششی برای حمله به کومینتانگ استفاده کرده است و می‌گوید که او می‌خواهد با نزدیکی بیش از حد به پکن، تایوان را بفروشد. 

کومینتانگ می‌گوید باز بودن خطوط ارتباطاتی با چین، به‌ویژه باتوجه‌به تنش‌های فعلی، مهم است. 

چین درخواست‌های مکرر تسای، رئیس‌جمهور تایوان، برای مذاکره را رد کرده و می‌گوید او یک جدایی‌طلب است. 

تسای معتقد است فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند و ادعاهای حاکمیت چین بر تایوان را رد می‌کند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی