Search
Asset 2

روشی جدید برای تبدیل ضایعات گیاهی به بنزین

http://www.theepochtimes.com/n3/487139-a-new-way-to-turn-plant-waste-into-gasoline/
http://www.theepochtimes.com/n3/487139-a-new-way-to-turn-plant-waste-into-gasoline/
http://www.theepochtimes.com/n3/487139-a-new-way-to-turn-plant-waste-into-gasoline/

شیمی‌دانها روشی ارزان‌قیمت برای تبدیل مواد سلولزی مانند ساقه ذرت و کاه به سوخت‌های جایگزین بنزین‌ یافته‌اند.

مارک ماسکال استاد دانشگاه یوسی دیویس کالیفرنیا می‌گوید: «تاکنون فرآیندهای بسیاری برای تولید هیدروکربن‌های خطی وجود داشته است، ولی کسی قادر نبوده است که هیدروکربن‌های حلقوی با فراریت حلقه بنزین تولید کند.»

سوخت دیزلی عادی از زنجیره‌های مستقیم و طولانی از اتم‌‏های کربن ساخته شده است؛ درحالی‌که ملکول‌هایی که بنزین را می‌سازد، کوتاهتر و حلقوی‌تر است. این بدین معنی است که بنزین و دیزل در درجه حرارت و فشارهای مختلفی تبخیر می‌شود که در طراحی متفاوت موتورهای دیزلی و بنزینی منعکس شده است.

سوخت زیست-دیزلی که از روغن‌های گیاهی تصفیه شده به دست می‌آید، هم‌اکنون برای راه‌اندازی موتورهای اصلاح‌شده‌‏ی دیزلی به‌طور تجاری در دسترس می‌باشد. بنزین گیاهی بازار بسیار بزرگتری را برای سوخت‌های تجدیدپذیر باز می‌کند.

ماده اولیه‌‏ی مورد نیاز برای فرآیند جدید، اسید لوولینیک است که می‌توان آن‌‏را با انجام فرآیند شیمیایی بر روی موادی مانند کاه، ساقه ذرت و یا حتی ضایعات سبز شهری تولید کرد.

به گفته ماسکال، نویسنده‌‏ی اصلی مقاله‌‏ی چاپ‌شده در مجله‌‏ی AngewandteChemie، این نقطه‌‏ی آغازین عملی و ارزان‌قیمتی برای تولید سوخت با عملکرد بالا از توده‌‏ی ماده‌‏ی خام زیستی می‌باشد.

وی گفت: «اساساً هرگونه ماده‌‏ی سلولزی را می‌توان به این منظور استفاده کرد.» از آنجایی‌که این فرآیند متکی بر تخمیر نمی‌باشد، نیاز نیست که در ابتدا این سلولز را به شکر تبدیل کرد.

دانشگاه یوسی دیویس بر اساس این فرآیند اقدام به ثبت موقتی اختراع کرده است. نویسندگان همکار در این مقاله محققین فوق دکترا، سایکات دوتا و ایناکی گانداریاس می‌باشند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی