Search
Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی: هیچ مانع قانونی برای افزودن سپاه به فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا وجود ندارد 

شاهزاده رضا پهلوی می‌گوید که به مقام‌های غربی همیشه توصیه کرده است که فقط یک راه برای جلوگیری از حمله نظامی وجود دارد و آن حمایت از مردم ایران برای تغییر نظام است.
رضا پهلوی، پسر آخرین شاه ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه در واشنگتن دی سی، در ۳ اوت ۲۰۲۱ صحبت می‌کند. (NICHOLAS KAMM/AFP via Getty Images)

شاهزاده رضا پهلوی بامداد یکشنبه ۲۰ خرداد در شبکه اجتماعی توئیتر خود پیامی منتشر کرد و باردیگر خواهان افزودن سپاه به فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا شد. 

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود نوشت: گروهی از وکلای ایرانی-فرانسوی در تماس با دبیرخانه اینجانب گزارشی تهیه کردهاند که نشان میدهد هیچ مانع قانونی برای افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا وجود ندارد. 

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه پیام خود بیان کرد: بر اساس این گزارش که قبلاً با چندین دولت اروپایی به اشتراک گذاشته شده است، از مقامات اروپایی دعوت میکنم در موضع فعلی خود تجدید نظر کنند. 

شاهزاده رضا پهلوی در بخش پایانی پیام خود تأکید کرد: درج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی که نه برای حفاظت از ایران یا ایرانیان، بلکه به‌منظور قدرت‌بخشیدن به دیکتاتوری حاکم اختصاص یافته است، به منزله تشخیص قوی و مورد انتظار واقعیت و نشان دادن حمایت از هموطنانم خواهد بود که برای آزادی و دموکراسی در کشور مبارزه می‌کنند. 

به‌نظر می‌رسد این پیام  شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به اظهارنظرهای جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا و تعدادی از نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که سال گذشته اعلام کردند قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی با موانع حقوقی روبرو است. 

 جوزپ بورل پیشتر گفته بود: «اول به تصمیم یک دادگاه در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز داریم، پس از آن می‌شود موضوع را در سطح اتحادیه اروپا مطرح کرد 

 این در حالی است که نمایندگان پارلمان اروپا پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ماه سال گذشته، با تصویب قطعنامه‌ای از شورای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه درخواست کرده‌اند که سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده و سران حکومت جمهوری اسلامی و خانواده‌های آنها را تحریم کنند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی