Search
Asset 2

پس از گفتگوی بایدن و نتانیاهو، اسرائیل ارسال کمک به غزه را آسان‌تر می‌کند

اسرائیل گذرگاه‌های مرزی جدیدی را برای افزایش کمک‌های ارسالی به غزه باز می‌کند. این اقدام پس مذاکره جو بایدن و نتانیاهو صورت گرفت.
نیروهای امنیتی اسرائیل در ۱۴ مارس ۲۰۲۴ یک کامیون حامل کمک های بشردوستانه که قرار است به غزه برسد را بازرسی می‌کنند. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

کابینه امنیتی اسرائیل شب پنجشنبه اجازه افزایش کمک‌های ارسالی به غزه را صادر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که جو بایدن، به نخست‌‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، هشدار داد که عدم بهبود دسترسی فلسطینیان به کمک‌های بشردوستانه می‌تواند باعث تغییر سیاست آمریکا در قبال جنگ غزه شود.

در بیانیه‌ای که شب پنجشنبه در رسانه‌های اسرائیلی منتشر شد، دولت این کشور اعلام کرد که «اقداماتی فوری برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان نوار غزه» انجام خواهد داد.

جهت تسهیل ارسال کمک به غزه، اسرائیل به‌طور موقت گذرگاه مرزی اِرِز در شمال غزه را باز می‌کند و اجازه می‌دهد کمک‌ها به بندر اشدود در نزدیکی آن برسد؛ بندری که به دنبال حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر تعطیل شده بود.

کمک‌های اردنی‌ها از طریق گذرگاه کرم شالوم، در مرز غزه با جنوب اسرائیل و مصر، وارد غزه خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «افزایش کمک‌ها از بروز بحران انسانی جلوگیری می‌کند و برای اطمینان از ادامه جنگ و دستیابی به اهداف جنگ ضرورت دارد.»

این اقدام به دنبال آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، به نتانیاهو گفت اگر اسرائیل دست به کار نشود، سیاست آمریکا در مورد غزه تغییر خواهد کرد. براساس گزارش کاخ سفید، جو بایدن در تماس تلفنی خود با نخست‌‌وزیر اسرائیل گفت که وضعیت انسانی غزه «غیرقابل قبول» است.

کاخ سفید شب پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم اسرائیل استقبال کرد و از دولت این کشور خواست این تصمیم را «به‌طور کامل و سریع» به انجام برساند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت: «این اقدامات، از جمله تعهد به گشایش بندر اشدود برای ارسال مستقیم کمک به غزه، گشایش گذرگاه اِرِز به‌عنوان مسیری جدید برای ارسال کمک‌ها به شمال غزه و افزایش قابل‌توجه کمک‌های مستقیم از اردن به غزه، باید به‌طور کامل و سریع انجام بگیرند.»

«چنان‌که جو بایدن امروز در تماس تلفنی خود گفت، سیاست آمریکا در قبال غزه به واسطه ارزیابی این کشور از اقدامات فوری اسرائیل در این مورد و سایر موارد، از جمله محافظت از غیرنظامیان بی‌گناه و حفظ امنیت جانی امدادگران، تعیین خواهد شد.»

در بیانیه آمده است: «ما آماده‌ایم که با هماهنگی کامل با دولت‌های اسرائیل، اردن و مصر، سازمان ملل متحد و نهادهای بشردوستانه همکاری کنیم تا مطمئن شویم این اقدامات مهم به سرانجام می‌رسند و کمک‌های بشردوستانه به سراسر غزه طی روزها و هفته‌های آتی به دست غیرنظامیانی می‌رسند که نیاز شدیدی به کمک دارند.»

به گفته وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس قرار دارد، حدود ۳۰هزار فلسطینی در حمله نظامی اسرائیل به حماس در غزه کشته شده‌اند.

حملات اسرائیل به غزه به دنبال حملات ۷ اکتبر آغاز شد که در آن تروریست‌های حماس ۱۲۰۰ اسرائیلی و غیراسرائیلی را کشتند و ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند که بیش از نیمی از آن‌ها از آن زمان آزاد شده‌اند.

سازمان ملل نسبت به قحطی در شمال غزه هشدار داده است، زیرا فلسطینی‌ها برای دستیابی به نیازهای اولیه مانند آب و غذا در بحبوحه جنگ اسرائیل علیه حماس در تقلا هستند.

پس از گذرگاه کرم شالوم در جنوب اسرائیل و گذرگاه دیگری در مرز مصر در شهر رفح، که بیش از یک میلیون فلسطینی از جنگ جاری به آن‌جا پناه برده‌اند، ایست بازرسی اِرِز سومین نقطه دسترسی به کمک‌های ارسالی غزه خواهد بود.

تماس تلفنی جو بایدن و آقای نتانیاهو اولین گفت‌و‌گوی رهبران دو کشور پس از حمله هوایی اسرائیل در روز اول آوریل بود که به کشته شدن هفت تن از اعضای یک سازمان غیردولتی مستقر در آمریکا به نام آشپزخانه مرکزی جهان منجر شد؛ حادثه‌ای که یک شهروند دوتابعیتی آمریکایی-کانادایی نیز در آن جان باخت.

بایدن روز چهارشنبه گفت که «از این اتفاق خشمگین و دلشکسته است.»

اسرائیل بابت کشته شدن این افراد عذرخواهی کرد و رئیس‌ ستاد ارتش اسرائیل، سپهبد هرتزی هالوی، گفت تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که این حمله نتیجه شناسایی نادرست هدف بوده است.

کرین ژان-پیر، سخنگوی کاخ سفید، گفت دولت آمریکا به دولت اسرائیل اجازه می‌دهد که تحقیقات مربوط به این حمله را پیش ببرد و در عین‌حال بر لزوم فراگیر بودن تحقیقات و اطمینان از پاسخگویی تأکید کرد.

بنا به اعلام کاخ سفید، رئیس‌‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی خود از «لزوم اعلام و اجرای مجموعه‌ای از برنامه‌های مشخص، عینی و قابل سنجش» از جانب اسرائیل برای رسیدگی به امنیت جانی امدادگران، آسیب‌های وارده به غیرنظامیان و دغدغه‌های بشردوستانه گفت.

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که به حمایت از آتش‌بس موقت جهت تسهیل تبادل گروگان‌ها و همچنین حمایت نظامی و تسلیحاتی از اسرائیل ادامه می‌دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی