Search
Asset 2

هواپیمایی ایران علت سقوط آنتونف را اعلام کرد

رئیس‌‏جمهور ایران، پرواز هواپیماهای آنتونوف  را ممنوع اعلام کرد. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)
رئیس‌‏جمهور ایران، پرواز هواپیماهای آنتونوف را ممنوع اعلام کرد. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)
رئیس‌‏جمهور ایران، پرواز هواپیماهای آنتونوف را ممنوع اعلام کرد. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)

پس‌‏از گذشت ۵۰ روز از سقوط هواپیمای آنتونف ۱۴۰ در اطراف فرودگاه مهرآباد تهران، سازمان هواپیمایی کشوری ایران علت سقوط آن را اعلام کرد.

در این گزارش، علت ازکار افتادن موتور راست هواپیما، گرمای بیش‌‏از حد هوا و ارتفاع کم از سطح زمین عنوان شده است.

به‌‏گفته‌‏ی «علیرضا جهانگیریان»، رئیس سازمان هواپیمایی، روز ۱۹ مرداد ساعت ۹ صبح، دما به بیش از ۳۸ درجه رسیده بود که این افزایش دما سبب کاهش عملکرد موتور شده است.

به‌‏ گزارش بی‌‏بی‌‏سی، این مقام همچنین گفته که ارتفاع فرودگاه مهرآباد از سطح دریا، یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند در عملکرد موتور اشکال ایجاد کرده باشد.

مردادماه امسال یک فروند هواپیمای آنتونف ۱۴۰، که از تهران عازم طبس بود، اندک زمانی پس‌‏از برخواستن از باند و تنها در ارتفاع ۴۵ متری زمین، در یکی‌‏از خیابان‌‏های مجاور فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و ۳۹ نفر از سرنشینان آن از جمله خلبان و خدمه پرواز جان باختند.

جهانگیریان می‌‏گوید، بعداز حادثه بیشتر مسافران زنده بودند، اما به دلیل آنکه در باک هواپیما بنزین زیادی بوده، اغلب آن‌ها در آتش سوختند.

بنابر اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی، موتور سمت راست ۲ ثانیه قبل از پرواز از کار افتاده و پس‌‏از بلند شدن، هواپیما به سمت راست متمایل شده است. در این هنگام عدم سرعت کافی در زمان بلند شدن، مانع از این شده تا خلبان بتواند هواپیما را به سمت چپ برگرداند.

وی افزوده، چنانچه خلبان و کمک خلبان به موقع متوجه از کار افتادن موتور شده بودند، می‌توانستند هواپیما را کنترل کنند.

آنتونف ۱۴۰ اوکراینی‌‏ست و مونتاژ آناز سال ۱۳۷۸ در ایران صورت گرفته است؛ اما از ۱۰ فروند آنتونف موجود در این کشور تاکنون سه تای آنان دچار حادثه‌‏ای مرگبار شده است.

سقوط یک آنتونف در دی‌‏ماه سال ۱۳۸۱ که منجر به کشته شدن ۴۴ نفر شد. این حادثه در اصفهان رخ داد و سرنشینان آن مقامات روسی و اوکراینی بودند.

دیگری در بهمن ۱۳۸۷ اتفاق افتاد که به‌‏سبب آن پنج خلبان آموزشی در نزدیکی شاهین‌شهر اصفهان کشته شدند و سومین حادثه هم مربوط به مرداد ماه امسال بود.

پس‌‏از این حادثه رئیس‌‏جمهوری ایران دستور داد که دیگر پروازهای این نوع هواپیما به‌‏طور کامل متوقف شود.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی