Search
Asset 2

استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد: «در پرونده ترامپ اشکال جدی وجود دارد»

الن درشویتس گفت دادستانی که پرونده جنایی نیویورک را علیه دونالد ترامپ به جریان انداخته باید تحت بازجویی قرار بگیرد.
الن درشویتس (سمت چپ) و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، (سمت راست). (Mario Tama, Michael M. Santiago/Getty Images)

الن درشویتس، استاد بازنشسته حقوق دانشگاه هاروارد، هفته گذشته گفت دادستانی که پرونده جنایی نیویورک را علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به جریان انداخته باید تحت بازجویی قرار بگیرد.

آقای درشویتس اواخر هفته گذشته در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اشکال جدی این پرونده این است که دادستان‌ها چطور می‌خواهند به هیئت منصفه ثابت کنند مبالغی که ترامپ به دستیار و وکیل سابق خود، مایکل کوهن، پرداخت کرده غیرقانونی بوده‌اند.» دادستان‌ها در این پرونده مدعی هستند که ترامپ ظاهراً مبلغی را در اختیار آقای کوهن قرار داده تا به بازیگر فیلم‌های بزرگسال پول بدهد تا درباره رابطه ادعایی خود با رئیس‌جمهور سابق آمریکا حرفی نزند.

این استاد بازنشسته گفت «تنها توجیهی که برای پرداخت این وجه وجود دارد، اجتناب از شکایت قضایی است» و افزود که «اگر پرداخت‌ها برای جلوگیری از افشا و علنی کردن ماجرا انجام گرفته باشد، مسئله اخاذی خواهد بود و ترامپ در این‌صورت قربانی یک جرم خطرناک شده است.»

آقای درشویتس گفت: «تنها حالتی که باعث می‌شود این کار شکل اخاذی پیدا نکند، این است که وجه مورد نظر برای جلوگیری از شکایت قضایی پرداخت شده باشد و اگر پرداخت وجه مذکور برای جلوگیری از شکایت انجام گرفته باشد، جزو هزینه‌های حقوقی محسوب می‌شود.»

آقای درشویتس ضمن توصیف این پرونده به‌عنوان «جرم‌انگاری» علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، دست به جرم‌انگاری زده و از شاهدی- آقای کوهن- استفاده کرده که می‌دانسته «نمی‌تواند حقیقت را بگوید.» او افزود: «اشکالات اخلاقی بسیاری در این پرونده وجود دارد.»

اپک تایمز انگلیسی برای اظهار نظر با دفتر دادستان منطقه‌ای تماس گرفت.

هفته گذشته، دادستان‌ها و وکلای مدافع برای ادامه محاکمه‌ای که بیش از ۶ هفته به طول انجامیده به خود استراحت دادند. قاضی پرونده، خوان مرچان، گفت هیئت منصفه باید روز سه‌شنبه برای شنیدن اظهارات پایانی در دادگاه حاضر شوند.

در عین‌حال، آقای کوهن در اوایل ماه جاری شهادت داد که ترامپ به او دستور داده بود که این مبلغ را به بازیگر فیلم‌های بزرگسال بپردازد و این کار را با هدف تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ انجام داده که با استدلال دادستان هم‌خوانی دارد.

وکلای ترامپ، رابرت کاستلو، مشاور حقوقی سابق آقای کوهن، را به جایگاه شهود فراخواندند و او شهادت داد که آقای کوهن در سال ۲۰۱۸ به او گفته که ترامپ نقشی در پرداخت آن وجه نداشته است.

وکلای ترامپ، شخص ترامپ را برای شهادت به جایگاه شهود نیاوردند که برای یک پرونده جنایی چیز عجیبی نیست. رئیس‌جمهور سابق آمریکا به شبکه محلی وابسته به ای‌بی‌سی گفت به دلیل دستور سکوت قاضی در جایگاه شهود حاضر نمی‌شود.

ترامپ به این شبکه تلویزیونی گفت: «قاضی دستوری داده که شهادت دادن را برای من دشوار می‌کند. هر کاری که انجام دادم، درباره هر کاری که در گذشته انجام دادم، آنها می‌توانند از آنها چیزی را پیش بکشند. البته می‌دانید که من گذشته‌ای عالی داشته‌ام.»

او افزود دلیل دیگری که در جایگاه شهود حاضر نمی‌شود این است که «پرونده‌ای وجود ندارد» و این سؤال را مطرح کرد که «وقتی چیزی علیه من ندارند، چرا شهادت بدهم؟»

این درحالی است که دادگاه استیناف نیویورک هفته گذشته با درخواست دونالد ترامپ، مبنی بر کنار گذاشتن خوان مرچان، قاضی پرونده جنایی منهتن، مخالفت کرد. درخواستی که شش هفته پس از تشکیل پرونده مطرح شد.

تیم حقوقی رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اواسط آوریل با استناد به این‌که دختر قاضی مرچان در یک شرکت مشاوره برای نامزدهای دموکرات مشغول به کار است، خواستار استعفای او شدند. با شروع محاکمه که تقریباً در همان مقطع آغاز شد، قاضی مرچان گفت تا زمانی که دادگاه استیناف درباره درخواست کناره‌گیری او تصمیم‌گیری نکند، به این موضوع ورود نخواهد کرد.

هیئت قضات دادگاه استیناف در ۲۳ مه نوشتند که رئیس‌جمهور سابق آمریکا شواهدی ارائه نکرده که نشان دهد قاضی مرچان فراتر از حوزه اختیارات خود عمل کرده است.

در این حکم آمده است: «خواهان نتوانست ثابت کند که دادگاه در رد درخواست او فراتر از حوزه اختیارات خود عمل کرده است. خواهان همچنین نتوانست عدم صلاحیت قاضی را ثابت کند.»

ترامپ در جریان محاکمه با دستوری مواجه شد که او را از اظهار نظر درباره دادستانی، شهود، کارکنان دادگاه و خانواده قاضی مرچان منع می‌کند. او بارها از قاضی انتقاد کرد و گفت که دستور او متناقض و مغرضانه بوده است.

قاضی مرچان گفت که انتظار دارد جمع‌بندی دادگاه یک روز و شاید بیشتر به طول بینجامد. او افزود که حدود یک ساعت قبل از آغاز شور به تشریح قوانین برای اعضای هیئت منصفه خواهد پرداخت. قاضی مرچان گفت این جلسه ممکن است چهارشنبه آتی تشکیل شود.

جلسات جمع‌بندی، که گاهی خلاصه‌سازی نامیده می‌شوند، آخرین فرصت طرفین برای بررسی پرونده و تلاش جهت مجاب کردن هیئت منصفه برای دریافت حکم تبرئه یا محکومیت است.

جاشوآ استینگلاس، دستیار دادستان منطقه، اظهارات دادستانی را جمع‌بندی می‌کند و احتمالاً روی بخشی از شواهد و شهادت‌هایی که برای پرونده خود مفید می‌داند، تأکید خواهد کرد. وکلای مدافع نیز احتمالاً تناقض‌گویی‌ها و اعتبار مخدوش بسیاری از شاهدان کلیدی دادستان را به اعضای هیئت منصفه یادآوری می‌کنند و ترامپ نیز بر ادعای بی‌گناهی خود پافشاری خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی