Search
Asset 2

افزایش آمار مسمومیت‌های قرص برنج

timthumb.php

آمار تلفات از طریق مسمومیت با قرص برنج در سه ماهه نخست امسال ۱۹۱ نفر اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گزارش اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی، در سه‌ ماه نخست امسال، ۷۹ زن و ۱۱۲ مرد به علت مسمومیت با قرص برنج کشته شدند. از این تعداد تهران با  ۸۹ نفر و پس از آن استان‌‏های  مازنداران با ۳۰ نفر و گیلان با ۱۹ نفر  بالا‌‏ترین آمار مرگ و میر را داشتند.

آمار اعلام شده نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است. طی سال گذشته نیز ۶۶۱ نفر بر اثر مسمومیت قرص برنج جان خود را از دست دادند.

فسفید آلومینیوم یا قرص برنج ماده‌ی غیرارگانیک سمی است که به‌‏منظور حشره‌کش و جونده‌کش در انبار و حمل غلات استفاده می‌شود و در ایران مصرف خانگی دارد و جهت نگهداری از برنج استفاده می‌شود.

 این قرص بسیار کشنده است و استفاده از ۱۵ صدم گرم از این قرص خطر مرگ را به‌همراه دارد. استنشاق بوی این قرص نیز باعث مرگ می‌شود به طوری‌که در ماه گذشته اعضای یک خانواده در بندر عباس در اثر استنشاق بوی قرص برنج از طریق کانال کولر جان خود را از دست دادند.

برای این قرص پادزهر وجود ندارد و درصورتی‌‏که در دقیقه‌های اول مسمومیت اقداماتی چون شستشوی معده انجام شود، امکان نجات بیمار وجود دارد.

 واردات و فروش قرص برنج از سال ۱۳۸۴ غیر قانونی شد، ولی همچنان این ماده‌ی سمی در بازار به‌فروش می‌رسد.

مسمومیت با این قرص به صورت تصادفی یا به عمد برای خودکشی استفاده می‌شود و در برخی موارد هم دیده شده به منظور قرص‌های روانگردان به فروش رسیده است. گزارشات بخش مسمومین بیمارستان لقمان تهران مرگ ناشی از این قرص را ۸۵ درصد اعلام کرده است و این میزان مسمومیت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مسمومیت  قرص برنج بیشتر در کشورهای آسیایی  دیده می‌شود. در هند که یکی از بزرگ‌‏ترین صادرکنندگان برنج است مصرف بالایی دارد و استفاده از آن برای خودکشی شایع است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی